Facebook Google+ Twitter

Rolnicy wykorzystali szansę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-05 16:37

W Warszawie zorganizowano międzynarodową konferencję podsumowującą zmiany w rolnictwie od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wynika z niej, że polscy rolnicy i przetwórcy dobrze wykorzystali swoją szansę we Wspólnocie.

Na konferencji stwierdzono, że nastąpiło ożywienie produkcji w polskim przemyśle spożywczym. Od 2003 roku sprzedaż w tym sektorze zwiększała się o 6-7 proc. rocznie. W ciągu pierwszych dwóch lat członkostwa w Unii podwoiła się wartość polskiego eksportu rolno-spożywczego. W trzecim roku dodatnie saldo wyniosło 2,8 miliarda euro. Nie towarzyszył temu równie dynamiczny import. Z analiz wynika, że polski przemysł spożywczy jest konkurencyjny na rynku europejskim. Integracja wymusiła uzyskanie światowego poziomu technologicznego.
Konferencja odbywa się na dwa tygodnie przed opublikowaniem przez Komisję Europejską dokumentu, w którym zostaną określone projektowane zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej. Prawdopodobne jest, że w następnym półroczu - za prezydencji francuskiej - zostaną ograniczone środki na Wspólną Politykę Rolną.
W konferencji uczestniczyła unijna komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju wsi Marianne Fischer Boel, polski minister rolnictwa Marek Sawicki oraz przewodniczący komisji do spraw rolnictwa Parlamentu Europejskiego Neil Parish. Byli także eurodeputowani z nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.