Facebook Google+ Twitter

Roman Giertych ogłosił żałobę w szkołach

Minister edukacji Roman Giertych ogłosił, że piątek we wszystkich szkołach będzie dniem żałoby. Tragedia, do jakiej doszło w gimnazjum w Gdańsku, przyspieszyła decyzję o powstaniu placówek o specjalnym nadzorze. Pierwsza zacznie działać we wrześniu przyszłego roku.

fot. www.kuratorium.pl14-latka Ania popełniła samobójstwo po tym, jak jej koledzy upokorzyli ją na forum całej klasy. Z tego powodu minister edukacji Romam Giertych, ogłosił 27 października dniem żałoby w szkołach.

Jutro we wszystkich placówkach oświatowych będą wywieszone flagi narodowe okryte kirem. O 11.00 dyrektorzy mają zorganizować apele, podczas których uczniowie uczczą minutą ciszy śmierć 14-latki. Roman Giertych apeluje o odwołanie wszelkich imprez artystycznych i o zorganizowanie specjalnych zajęć. W ramach zajęć wychowawczych, odbędą się zajęcia z psychologami i wychowawcami na temat solidarności z ofiarami przemocy.

Pierwsza szkoła dla chuliganów już we wrześniu

Tragiczne wydarzenie, które miało miejsce w jednym z gdańskich gimnazjów, spowodowało przyspieszenie decyzji o budowie szkół o specjalnym nadzorze. Otwarcie pierwszej placówki Roman Giertych zapowiedział już na wrzesień 2007 roku. Na tan cel w budżecie przeznaczone jest 15 mln zł. Trafią tam uczniowie, których zachowanie, jak powiedział minister edukacji, w znacznym stopniu przekroczy dyscyplinę w szkole.

Minister edukacji nie ukrywa, że szkoła będzie miała charakter izolacyjny. – To nie będzie przyjemne miejsce, nie będzie tam co prawda krat, ale wychowanie nie polega na życzliwym grożeniu paluszkiem – powiedział minister.

Monioring w szkołach i rady rodziców

Szkoły dla trudnej młodzieży to nie jedyny pomysł na rozwiązanie problemu agresji w szkołach. – W przyszłorocznym budżecie są zagwarantowane pieniądze na zainstalowanie monitoringu w szkołach, ograniczyliśmy też dostęp do niebezpiecznych stron internetowych, chcemy również, aby rodzice brali czynny udział w życiu szkoły, a projekt o nadaniu nauczycielom statusu funkcjonariusza publicznego trafił już do komisji – wylicza Roman Giertych.

fot. Zygmunt Wieczorek/Dziennik ZachodniGimnazja to błąd

Minister edukacji przyznaje także, że utworzenie gimnazjów było błędem, gdyż taki rodzaj szkoły skupia młodzież w trudnym wieku. – Wcześniej młodzież w wieku dorastania była podzielona. Część znajdowała się w ostatnich klasach podstawówki, a część w pierwszych klasach liceum – wyjaśnia minister.

Jutro w Gdańsku ma się odbyć pogrzeb 14-letniej Ani. Z kolei w sobotę przed południem w katedrze na warszawskiej Pradze zostanie odprawiona msza za nastolatkę. Minister edukacji zaprosił na nabożeństwo zarówno nauczycieli jak i uczniów.

Wicepremier, minister edukacji Roman Giertych zwrócił się do pomorskiego kuratora oświaty, aby ten złożył do prezydenta miasta Gdańska wniosek o odwołanie dyrektora Gimnazjum nr 2 w tym mieście. Powodem takiej decyzji są zaniedbania ze strony dyrektora placówki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Zapewne Ania zdecydowała się na samobójstwo z powodu nakręcenia filmiku i wulgarną zapowiedzią jego zamieszczenia w internecie. Ten wątek trzeba zbadać. Myślę, że bez tego filmiku to by sobie poradziła. A jak jakiś wał postraszyl ją, że cała Polska zobaczy, to się załamała. Zginęła nie tyle z powodu napaści, co z powodu telefoniku. A jak Wy byście się czuli na Jej miejscu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

*na warszawskiej Pradze* - w Polsce jest chyba tylko jedna Praga. Wystarczyłoby tylko *na Pradze*. Jeśli w Czechach, to *w Pradze* (bez "czeskiej"). Zresztą kontekst jednoznacznie wskazuje - gdyby rzecz dotyczyła zjazdu astronomów w Czechach, to "w Pradze", a jeśli sprawa jest polska, to nie ma wątpliwości, o której Pradze napisano...
No cóż, p. Roman trafil w "10" ze swoim pomysłem. Niemal wszyscy mu wtórują.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pojedyncze wydarzenia odpowiednio podgrzewane przez media powodują
serię posunięć ograniczających wolność obywateli,ciekawe kiedy
zauważycie że trudno się poruszać po ulicy nie naruszając jakiegoś
prawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poza tym Giertych ma rację,że gimnazja to bubel.Gromadza tylko młodzież w najtrudniejszym wieku,co powoduje wiele napięć,czasem nawet tragicznych w skutkach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To całe wydarzenie jest skandalem i smutnym przykładem na nieudolność systemu edukacji.Wierzę mocno,że Pan minister Giertych ukarze należycie winowajców tego wydarzenia oraz postara się,by tego typu zachowania nie miały już miejsca.Powodzenia!
Uczczenie minutą ciszy tragedii to dobry krok,lecz od symboli ważniejsze są czyny.
Trzeba zatrzymać rozzuchwalenia młodzieży zwiększając rygor.Może getta dla patologicznych "dzieci" są dobrym rozwiązaniem? Być może brak promocji przy nagannej ze sprawowania? Wszystkie propozycje MEN musi przemyśleć i odpowiednie niezwłocznie wprowadzić w życie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.10.2006 17:31

[*]

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.10.2006 17:31

straszne... nie rozumiem postępowania takich ludzi... biedna Ania

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.