Facebook Google+ Twitter

Roman Polański jest już w swojej willi w Gstaad

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-12-04 12:22

Roman Polański, około godz. 13, został przewieziony do willi w Gstaad, gdzie będzie przebywał w areszcie domowym. Według postanowienia sądu, reżyser będzie mógł czekać na ewentualną ekstradycję do USA w swoim domu. Wczoraj Polański został przeniesiony z aresztu w Winterthur w nieznane miejsce ze względów bezpieczeństwa.

 / Fot. PAPRoman Polański, jest jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów. Genialny, ekscentryczny, o wyjątkowej osobowości - jak mówią o nim współpracownicy - Polański, jest również scenarzystą, aktorem i producentem filmowym. Znany jest także z burzliwego życia, jakie prowadził ponad 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych.

W 1977 został oskarżony o uwiedzenie nieletniej, co w USA jest traktowane jako gwałt. Nie czekając na zakończenie procesu wyjechał do Europy, uciekając przed wymiarem sprawiedliwości. Dwa miesiące temu został zatrzymany w Zurichu. Stany Zjednoczone domagają się jego ekstradycji.

W karierze reżyserskiej Polański stworzył wiele filmów. Otrzymał liczne prestiżowe nagrody, w tym Złotą Palmę i Oscara. Zainteresował świat filmem "Nóż w wodzie". Obraz uzyskał nominację do Oscara i stał się początkiem światowej kariery Polańskiego, twórcy takich filmów, jak: "Matnia", "Wstręt", "Dziecko Rosemary", "Chinatown", "Dziewiąte wrota", "Pianista". Ten ostatni obraz otrzymał trzy Oscary, w tym za reżyserię. "Pianista" jest także filmem, w którym reżyser po raz pierwszy poruszył temat koszmaru wojennego, który przeżył w dzieciństwie. W 2005 roku Polański zrealizował "Olivera Twista", ekranizację powieści Charlesa Dickensa. Polański wystąpił również w wielu filmach jako aktor, między innymi w obrazie "Zezowate szczęście" i "Lokator". Dwa lata temu w filmie "Godziny szczytu 3" wcielił się w postać detektywa Jacques.

Wiele filmów Polańskiego było nominowanych do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Oprócz "Pianisty" uhonorowano Oscarami między innymi "Chinatown" za scenariusz i "Tess" za scenografię i zdjęcia. Ruth Gordon otrzymała Oskara za rolę drugoplanową w filmie "Dziecko Rosemary". Reżyser jest także laureatem innych prestiżowych nagród. W 1993 roku przyznano mu "Złotego Lwa" na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, a w 1999 roku Europejską Nagrodę Filmową - "Felix", za całokształt twórczości. Otrzymał Nagrodę Fundacji Kultury Polskiej - Złote Berło, również za całokształt twórczości. W 2000 roku został doktorem honoris causa łódzkiej filmówki. Ma swoją gwiazdę w łódzkiej Alei Sław.

Roman Polański, którego prawdziwe nazwisko brzmi Raymond Liebling, urodził się 18 sierpnia 1933 roku w Paryżu, w rodzinie polskich Żydów. Do Polski przyjechał w wieku trzech lat. W czasie wojny znalazł się w krakowskim getcie, z którego uciekł w 1940 roku. Jego matka zginęła w obozie koncentracyjnym. Od 1948 roku Polański grywał w przedstawieniach dla dzieci w teatrze radiowym i na scenie. W latach 50. studiował reżyserię w łódzkiej Szkole Filmowej.

W 1962 roku wyreżyserował swój debiut kinowy - "Nóż w wodzie". Film uzyskał nominację do Oscara i zapoczątkował międzynarodową karierę Polańskiego. Został jednak mocno skrytykowany przez komunistyczne władze, które uznały film za "oderwany od realiów", a reżysera za "człowieka zapatrzonego w obce wzory", który "bałamuci polską młodzież". Po premierze filmu Polański wyemigrował z Polski.

Od tej pory tworzył filmy w Europie, a od 1968 - w Stanach Zjednoczonych. Amerykę opuścił w 1969 roku, po zamordowaniu przez bandę Mansona jego drugiej żony - Sharon Tate. Powrócił tam w 1974 roku, ale wkrótce - oskarżony o gwałt na nieletniej uciekł do Europy. W 1989 roku ożenił się z francuską aktorką Emmanuelle Seigner, z którą ma dwoje dzieci: córkę Morgane i syna Elvisa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.