Facebook Google+ Twitter

Roman Polański najlepszym reżyserem Berlinale

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-20 20:05

Roman Polański zdobył Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Złotego Niedźwiedzia Berlinale otrzymał turecki film ''Miód".

 / Fot. PAP Roman Polański otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera - Srebrnego Niedźwiedzia - na festiwalu filmowym w Berlinie. Nagrodę otrzymał za swój najnowszy obraz - "Autor Widmo".

76-letni reżyser nie może odebrać nagrody, bowiem przebywa w areszcie domowym w Szwajcarii. Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu otrzymał turecki dramat "Bal" Semiha Kaplanoglu.

Jury nagrodziło Polańskiego Srebrnym Niedźwiedziem za reżyserię thrillera ''Autor widmo". - Roman byłby bardzo szczęśliwy - mówił odbierając nagrodę jeden z producentów filmu Alain Sarde. Dodał, że w rozmowie z nim reżyser mówił, że nawet gdyby mógł, nie przyjechałby na Berlinale. - Kiedy ostatnim razem jechałem na festiwal filmowy, to trafiłem do więzienia - miał żartować Polański.

Główną nagrode Berlinale - Złotego Niedźwiedzia - otrzymał turecki film ''Miód" w reżyserii Semitha Kaplanoglu - opowieść o wiejskim życiu w górach Anatolii widzianym oczyma chłopca, którego ojciec ginie w wypadku.

Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej aktorki zdobyła Shinobu Terajima za rolę w japońskim filmie ''Gąsienica". Za najlepszych aktorów uznano ex-aequo rosyjski duet Griegorij Dobrygin - Siergiej Puskepalis z filmu ''Jak spędziłem lato".

Grand Prix Jury pod przewodnictwem niemieckiego reżysera Wernera Herzoga przyznano rumuńskiemu filmowi "Kiedy chcę gwizdać, gwiżdżę" Floriana Serbana. Reżyser zdobył też Nagrodę Alfreda Bauera za wyznaczanie nowych horyzontów kina. W ubiegłym roku to wyróżnienie trafiło do Andrzeja Wajdy za film ''Tatarak".

Rakowiecki: Roman Polański w filmie "Autor widmo" okazał się arcymistrzem w budowaniu napięcia za pomocą atmosfery

Redaktor naczelny miesięcznika "Film" Jacek Rakowiecki nie doszukuje się podtekstów politycznych w decyzji sędziów festiwalu. Jego zdaniem jury do zbyt poważne gremium, by wyrażać w ten sposób swoje zdanie w kwestiach nieartystycznych.

Jacek Rakowiecki dodaje, że "Autor widmo" to doskonały sensacyjny film psychologiczny, których niewiele się obecnie robi. Zdaniem krytyka być może to właśnie zdecydowało, że Polański dostał Srebrnego Niedźwiedzia, nagrodę europejskiego festiwalu w Berlinie, który chce się odróżnić od kina hollywoodzkiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.