Facebook Google+ Twitter

Romaniści tworzą słownik dla kibiców

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-12-10 21:48

Spalony, żółta kartka, sędzia liniowy czy rzut rożny. Dokładnie 2200 haseł związanych z futbolem opracują romaniści z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wszystkie trafią do słownika piłki nożnej dla kibiców, który ukaże się za niecałe trzy lata nakładem wydawnictwa Langenscheidt. Wszystko oczywiście w związku z Euro 2012.

Rok temu z okazji mistrzostw świata w piłce nożnej firma wypuściła na rynek specjalny słownik dla kibiców w trzech językach: angielskim, niemieckim i francuskim. Z okazji Euro 2012 wydawnictwo we współpracy z UEFA postanowiło poszerzyć słownik o języki polski i rosyjski.

Prace zespołu romanistów z Uniwersytetu Wrocławskiego koordynować będzie dr Stefan Kaufman. Poza nim opracowywaniem piłkarskich haseł zajmą się dr Natalia Paprocka i mgr Kaja Gostkowska. W pracach nad
kształtem słownika uczestniczyć będzie także 17 studentów romanistyki z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Hasła w leksykonie podzielone będą na 6 kategorii. Dotyczą m.in. dopingu, futbolowych kontuzji czy ekwipunku. Nie zabraknie też słownictwa związanego z piłkarską areną.

Jak doszło do tego, że to właśnie wrocławscy romaniści dostali propozycję pracy nad piłkarskim słownikiem? Pomysł podsunął jeden z redaktorów francuskiej części słownika prof. Bruno de Bessé z Uniwersytetu Genewskiego. Pierwsze rozmowy w tej sprawie zaczęły się w marcu w Paryżu.

W listopadzie prof. de Bessé wraz z Florianem Simmenem, szefem sekcji językowej UEFA, gościli w stolicy Dolnego Śląska, by zrobić studentom i naukowcom szkolenia. Wrocławscy romaniści skończą opracowywanie haseł w sierpniu 2011 r. Słownik ukaże się rok później na wiosnę.

Autor: Małgorzata Kaczmar

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.