Facebook Google+ Twitter

ROMANTYCZNY GENIUSZ W SIOSTRZANEJ INTERPRETACJI

Niemieckie requiem Brahmsa w wykonaniu: Iwona Hossa - sopran Adam Szerszeń - baryton Goettinger Stadtkantorei (Niemcy) – chór Bernt Eberhardt – dyrygent Chóru Mariusz Smolij – dyrygent Toruńska Orkiestra Symfoniczna

 / Fot. ja26.08.2017
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
20:00
wstęp wolny

W programie:
J. Brahms – Niemieckie requiem op. 45

Niemieckie requiem Brahmsa, stanowiące popis jego kompozytorskich umiejętności to siedmioczęściowe oratorium skomponowane do słów Pisma Świętego, a napisane pod wpływem śmierci matki kompozytora. Majestat kompozycji na chór i orkiestrę od pierwszych taktów ma za zadanie wprowadzić odbiorców w stan poruszenia i skupienia, a mimo momentami mocnych i epatujących grozą fragmentów Sądu Ostatecznego, całość Requiem charakteryzuje się dużą dozą łagodności, niosąc przede wszystkim pocieszenie żyjącym.

Bez zastrzeżeń przyznać należy więc rację jednemu z biografów Brahmsa, który napisał m.in: „Jeżeli istnieje w całej literaturze dzieło, które potrafi wlać siłę i spokój w bolejące po stracie ukochanej osoby serce … to jest nim Requiem Brahmsa. Jak długo będzie istnieć na ziemi boleść ludzka i żal, tak długo trwać będzie to nieprześcignione, mistrzowskie dzieło, stanowiące źródło ożywczej pociechy dla milionów wrażliwych dusz”.

Przebogata faktura, wznoszące i opadające linie melodyczne, zmienność nastrojów i przejmujące partie solowe na baryton, sopran, czterogłosowy chór mieszany i orkiestrę wymagają wielkich umiejętności całego aparatu wykonawczego, dlatego też do współpracy podczas tego szczególnego koncertu zaproszono wybitnych artystów: czołową polską sopranistkę – Iwonę Hossę, wybitnego barytona – Adama Szerszenia oraz blisko stuosobowy chór z miasta partnerskiego Torunia – Getyngi. Nad całością artystyczną czuwać będzie dyrektor artystyczny TOS - Mariusz Smolij.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: festiwal


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.