Facebook Google+ Twitter

Romowie. Czy na pewno "inni"?

Widzimy ich na ulicach, mieszkają obok nas. Czy jednak rozumiemy i akceptujemy odmienność kulturową Romów?

Romskie dzieci // http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Romany_children.jpg&filetimestamp=20070701095855 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Romany_children.jpg&filetimestamp=20070701095855W Polsce nadal nazywani są często cyganami, a określenie to niesie ze sobą duży ładunek emocjonalny i zazwyczaj jest źle odbierane przez jedną z największych na świecie diaspor. Wg różnych szacunków na naszej planecie żyje ok. 8-15 milionów osób pochodzenia romskiego, a w naszym kraju, wg ostatniego spisu ludności z 2002 r., jest ich ponad 12 tysięcy.

Za każdym razem, gdy jestem w mieście Kraka, spotykam co najmniej kilku Romów, siedzących na ziemi, proszących przechodniów chociaż o złotówkę. Mają na sobie brudne ubrania i codziennie przychodzą w te same miejsca, by zbierać pieniądze. Przechodzimy obok nich obojętnie, czasami wrzucając coś do wystawionego przez nich kubka. Nie zastanawiamy się nad tym, że może być im ciężko, głównie myślimy, że "cyganie" to złodzieje i trzeba się trzymać od nich z daleka.

Wg policyjnych statystyk odsetek przestępstw, dokonanych w Polsce przez Romów i przedstawicieli innych narodowości jest na takim samym poziomie. Często się zdarza, że ludność romska zajmuje się działalnością przestępczą ze względu na brak perspektyw. Zawody, w których się specjalizują, takie jak np. rzemieślnictwo, wymierają. Próbują się odnaleźć w rzeczywistości, w codziennej pogoni za pieniędzmi i zyskiem.

Tradycje i społeczność cyganów jest bardzo złożona. Uważają oni, że nie mogą nikomu zaufać, ponieważ przez wszystkich zostali odizolowani i wyrzuceni na margines. Ostatnim przykładem z historii może być eksterminacja ludności romskiej przez totalitarną władzę III Rzeszy w czasie II wojny światowej w obozach koncentracyjnych.

Romowie nie puszczają dzieci do szkoły z wielu powodów. Strach przed brakiem akceptacji ze strony rówieśników, duże braki w nauce czy tradycje romskie są przeszkodami w kontynuacji normalnej edukacji przez romską młodzież. Wielu ze starszego pokolenia nie umie pisać ani czytać, ale już wśród młodych Romów szybko się to zmienia. Mieszkają na obrzeżach miast w dużych grupach, bo tylko wtedy czują się bezpiecznie i mogą się czuć jak na swojej ziemi obiecanej. Przez cały czas są w drodze, tułaczce, która często trwa całe życie. Wszędzie są tylko na chwilę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Czy mógłbym poznać te statystyki policyjne,które mówią o takim samym odsetku przestępców wśród Romów co wśród Polaków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.