Facebook Google+ Twitter

Romowie - mniejszość narodowościowa, społeczność, czy... podklasa?

Termin „podklasa”, coraz częściej ostatnio używany, stosuje się często w odniesieniu do społeczności, znajdującej się na samym dole, by nie powiedzieć dnie drabiny stratyfikacyjnej społeczeństwa.

Warunki życia społeczności jaką są Romowie są zdecydowanie gorsze niż te, w jakich żyje większość społeczeństwa. Wielu jej członków nie ma pracy, z powodu subiektywnych trudności natury mentalnej, psychologicznej, społecznej czy kulturowej (brak odpowiedniego wykształcenia, przygotowania zawodowego, itd.), z przyczyn obiektywnych, często irracjonalnych barier dostępu do niej (do samego rynku pracy). Niektórzy są bezdomni, inni nie mają stałego miejsca zamieszkania. Dla jeszcze innych przyczyną marginalizacji jest ich stan zdrowia, niepełnosprawność. Jest też grupa osób, w przypadku której główną przyczyną społecznego statusu jest bariera kulturowa. Dotyczy to przede wszystkim mniejszości etnicznych i narodowościowych.

Trudność z definiowaniem terminu „podklasa” powoduje, że ciągle jeszcze w powszechnym użyciu pozostaje pojemne pojęcie „wykluczenia społecznego”, który obejmuje praktycznie wszystkie aspekty życia społecznego, a w dodatku ma tę przewagę, że akcentuje aspekt pewnego procesu, czyli mechanizmów wykluczenia. Wykluczenie społeczne może przybierać bardzo różne formy, może dotyczyć odciętych od świata i niemających dostępu do wielu usług i możliwości (np. telefon, internet, korzystanie z kont bankowych, służby zdrowia, itp), społeczności wiejskiej, miejskiej, może ujawniać się w kategoriach ekonomicznych, politycznych, społecznych i kulturowych.

Na przykład wykluczenie ekonomiczne może dotyczyć pewnej grupy osób pod względem dostępu do pracy (produkcji), a więc dotyczy także późniejszego jej efektu finalnego, czyli konsumpcji i to zarówno dóbr materialnych, jak i tych, które można szeroko nazwać duchowymi (kontakt z kulturą, z sąsiadami, rodziną, itd). Przy czym jak można zauważyć brak udziału w konsumowaniu dóbr materialnych bezpośrednio przekłada się na jakość i ilość korzystania z dóbr tzw. wyższych, duchowych. Na przykład brak konta bankowego uniemożliwia korzystanie z wielu usług, nie tylko tych związanych z podstawowa konsumpcją, ale z wieloma innymi sferami życia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

"Ale wykluczenie polityczne to również, a może przede wszystkim brak realnej polityki państwa, nakierowanej na, nazwijmy to, ulżenie mniejszości romskiej, przekładającej się w realnie działające instytucje nakierowane na wszelką pomoc tym osobom. Czyli „mądre” ustawy normatywne, mające realne przełożenie w życiu, mające pewna siłę sprawczą, a nie moc propagandową, przekładające się na możliwość stworzenia programów realnie aktywizujących tę społeczność a nie tylko generujące poprzez bezmyślne „rozdawnictwo” grupy roszczeniowe, a przez to wykluczone społecznie."

ja bym się tak Państwa nie czepiał w tym temacie, bo Państwo się stara działać na rzecz Romów. Z początkiem XXI wieku zaczął w naszym kraju funkcjonować "Program na rzecz społeczności romskiej w Polsce" w ramach unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w Polsce przyjęto tzw. "komponent romski" - to są realne środki finansowe, które trudno "bezmyślnym rozdawnictwem" - wystarczy się przyjrzeć na co są przeznaczane - http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/181/Program_na_rzecz_spolecznosci_romskiej_w_Polsce.html i http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/451/Komponent_romski_PO_KL.html .

W mojej ocenie ewidentny problem wykluczenia Romów nie jest tylko ich problemem, ale również pozostałej części naszego społeczeństwa - zadajmy sobie pytanie - czy traktujemy ich tak, jak innych, czy też jesteśmy do nich uprzedzeni? najlepszą odpowiedzią będzie chyba przypomnienie pewnego tragicznego zdarzenia, które miało miejsce w moim rodzinnym mieście w zeszłym roku i reakcji na nie - http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20091218/INNEMIASTA04/743348489 ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Próbowała Pani zgłębić przyczyny z powodu których Romowie czują się i my ich podobnie postrzegamy - "podklasą". Moim zdaniem, przyczyna odstawania środowiska Romów, tkwi w ich mentalności, a to trudno zmienić. Ale za wskazanie aspektów budujacych taka opinię *5 :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.