Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12177 miejsce

Romowie z czeskiego Przerowa. Krajobraz po przejściach

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-08-03 22:18

Mija już 16 miesięcy od momentu, gdy prawicowe ugrupowania przemaszerowały przez Przerów, czeskie miasto w ołomunieckim kraju.

Osiedle romskie w Przerowie / Fot. Piotr WarczakZarówno w tym ok. 50 tys. mieście, jak i w całych Czechach jest znaczna ilość mieszkańców pochodzenia romskiego. Ze względu na trudną sytuację Romów często dochodzi tam do napięć pomiędzy nimi a obywatelami pochodzenia czeskiego.

Przerów zdobył swój czas w mediach nie tylko czeskich, ale i światowych 6 kwietnia 2009 roku. To miasto niepodal Ołomuńca miało stać się areną przemarszu neonazistów i sympatyków opcji skrajnoprawicowych. W demonstracji początkowo uczestniczyło 500 osób, które udały się w okolice romskich osiedli, by skandować hasła antyromskie.

Mieszkanie rodziny romskiej / Fot. Piotr WarczakCzęść mieszkańców, nieliczną grupą dołączyła do maszerujących, wyrażając swoją aprobatę dla głoszonych przez nich haseł. Obrazuje to zmianę jaka zaszła w sposobie myślenia mieszkańcówm Przerowa. Miejsca, które dziś są w całości zmieszkane przez Romów, kilkanaście lat temu były obszarami gdzie Romowie i Czesi żyli razem.

Romska szkoła w Ołomuńcu / Fot. Piotr WarczakW ciągu 16 miesięcy od momentu, gdy Romowie czuli się „jakby byli w obozie koncentracyjnym”, jak mówi jeden z nich, otoczeni przez neonazistów i policję, niewiele się zmieniło. Podczas pochodu w poprzednim roku Romowie byli odgrodzeni czołgami i pojazdami policyjnymi. Na co dzień barierą są dla nich stereotypy, uprzedzenia i język.

Najlepiej oddajmy im głos, co zmieniło się w życiu czeskich Romów z Przerowa w ciągu ostatnich 16 miesięcy od pochodu neonazistów? Reportaż w ramach projektu http://www.wiadomosci24.pl/artykul/poznaj_sasiadow_poznaj_polakow_czechow_i_romow_139175.html przygotowali Andrejka Slouková, Adam Kolasa i Grzegorz Frąc.


Czytaj więcej:
amnesty international
metneb - strona projektu - strona projektu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.