Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10709 miejsce

Romski festiwal w Chorzowie

Nieco później, niż corocznie, obchodzono w Chorzowie Międzynarodowy Dzień Romów, przypadający kalendarzowo na dzień 8 kwietnia. W Starochorzowskim Domu Kultury, już po raz trzeci odbył się Festiwal Kultury Romskiej

 / Fot. Adam K. Podgórski
Organizatorami imprezy, przebiegającej pod honorowym patronatem Andrzeja Kotali, prezydenta Chorzowa, reprezentowanego przez pełnomocnika Jerzego Bogackiego, były dwa, znane na Górnym Śląsku stowarzyszenia: Gliwickie Stowarzyszenie Romów oraz Stowarzyszenie Romów Gandhi z Rudy Śląskiej.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Obszerna sala była pełna, a na scenie królowały piosenki romskie i polskie (Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma...), wszystkie o Romach i ich barwnym życiu, żywiołowe tańce i... poezja.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Izolda Kwiek, „mistrzyni ceremonii”, i duch sprawczy całego przedsięwzięcia, zadeklamowała wiersz ze swojego najnowszego tomiku, pt.: Jak dotyk słońca, który niebawem się ukaże. Tomik dedykowany jest kolejnemu wnukowi, Brajanowi, a ponieważ Izolda ma wiele wnucząt, więc i tomików możemy spodziewać się licznych.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Także znany zespół rodzinny utalentowanych muzycznie i wokalnie Sióstr Kąkol, zaprezentował w repertuarze poezji śpiewanej utwór Izoldy Kwiek „Bo Cyganka też umiera".
 / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. Podgórski
Poza nimi wystąpiły: Romski Zespół Dziecięcy z Chorzowa, wokalista Ricco, zespół Gipsy Boys i Lesiako Kwiatkowski, zabrzański zespół Bachtałe Ciawe oraz rudzki Tabor. Wszyscy bawili się znakomicie.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Dodatkowe atrakcje stanowiły: poczęstunek potrawami tradycyjnej kuchni romskiej i cygańskie wróżby.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.