Facebook Google+ Twitter

Ron Paul. Zaskakujący rywal Obamy?

Już po raz drugi z rzędu libertarianin Ron Paul okazał się zwycięzcą nieformalnego głosowania CPAC na przyszłego kandydata Republikanów w wyborach prezydenckich.

Wikimedia Conmmons. Creative Commons Attribution 2.0 Generic / Fot. R. DeYoungCPAC, czyli Conservative Political Action Committee, to jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych ośrodków konserwatywnej myśli w USA. Co roku ten spęd konserwatystów wybiera polityka, który według nich, byłby najlepszym republikańskim kandydatem na prezydenta USA.

Dzisiaj, po raz drugi z kolei, został nim kongresmen z Teksasu Ron Paul, potwierdzając dużą popularność i wpływy ruchu Tea Party, o którym niejednokrotnie pisaliśmy. Paul dostał 30 procent głosów, zaś drugi z 21 procentami był były gubernator Utah i wielki przegrany poprzednich prawyborów Mitt Romney. Zaskoczeniem był słaby wynik twarzy "herbacianego" ruchu, Sary Palin, na którą głosowałoby zaledwie 3 procent ankietowanych.

Słynący z bezkompromisowych libertariańskich poglądów Paul był dotychczas politykiem popularnym jedynie w internecie wśród młodych konserwatywnych wyborców. Przez polityczny mainstream był jednak traktowany z pobłażaniem i nigdy nie był uważany za poważnego kandydata w republikańskich prawyborach. Uczestniczył w nich dwa razy, nie wygrywając w żadnym stanie.

Teraz jednak wszystko wydaje się zmieniać, głównie za sprawą rosnącej popularności ruchu Tea Party, dla którego Teksańczyk jest jednym z największych autorytetów. Ten zawodowy ginekolog jest znany przede wszystkim z dość nietypowych dla politycznego głównego nurtu poglądów. Jest on gorącym zwolennikiem "powrotu do korzeni" USA, czyli państwa minimum oraz nieinterwencjonistycznej polityki zagranicznej. Teksański polityk opowiada się przeciw zaangażowaniu Ameryki w Iraku i Afganistanie, a także chce, by Ameryka opuściła ONZ i NATO, argumentując, że członkostwo w tych organizacjach ogranicza suwerenność kraju. Paul postuluje też powrót do standardu złota, czyli przywrócenia wymienialności dolara na złoto. Stany Zjednoczone ostatecznie odeszły od tego systemu w 1971 roku.

Kandydatura Paula nie jest mimo wszystko przesądzona. Jego sztab twierdzi, że na chwilę obecną nie przewiduje on startu w kampanii. Czas na podjęcie decyzji ma najpóźniej do listopada tego roku, kiedy kampania wyborcza na dobre się zacznie. Jego głównymi konkurentami, według przewidywań mediów, mogą być wspomniani Romney i Palin, a także gubernator New Jersey Chris Christie oraz Michele Bachmann, deputowana Kongresu z Minnesoty. Zwycięzca prawyborów najprawdopodobniej będzie rywalem Baracka Obamy w walce o prezydencki fotel.

Coroczny sondaż CPAC, szczególnie w latach poprzedzających wybory prezydenckie, traktowany jest jako barometr nastrojów wśród konserwatywnej bazy Partii Republikańskiej. Mimo dużego wpływu organizacji, wynik sondażu nie zawsze ma odzwierciedlenie w wynikach republikańskich prawyborów. W analogicznym okresie przed wyborami w 2008 roku wygrał Mitt Romney, który ostatecznie przegrał walkę o nominację partii z Johnem McCainem, który w sondażu był dopiero piąty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.