Facebook Google+ Twitter

Rondo Jana Dębskiego na obwodnicy Łukowa

Na wniosek Zarządu Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Łukowie, Rada Miasta, postanowiła rondo u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Parkowej nazwać imieniem Jana Dębskiego.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiHarcerz II DHM im. Stefana Czarnieckiego w Szkole Podstawowej nr 3 im. Józefa Piłsudskiego w Łukowie, w 1938r. był w zastępie „Pajęczarzy” specjalizującym się w łączności. Od października 1939 r. należał do „Szarych Szeregów” i działał w grupie sabotażowo - dywersyjnej na węźle kolejowym w Łukowie.

Pracując jako ślusarz w parowozowni wykonywał rozkazy i polecenia przełożonych z konspiracji, zbierając broń z pobojowisk wrześniowych, rozwożąc prasę, rozkazy itp. Uczestniczył w akcjach sabotażowych, zajmował się także legalizacją dokumentów.

Brał udział w 1943r. w wyniesieniu z uszkodzonego wagonu kursowego, skierowanego na wschodni front, 18 skrzynek z amunicją. W akcji tej dowodził grupa harcerzy. Amunicję dostarczono do obozu partyzanckiego NSZ w Jacie.

Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Wzięty do niewoli 28 sierpnia 1944r., przebywał w obozach koncentracyjnych w Mauthausen - Gusen i w Linzu II w Austrii.

 / Fot. zaproszenieJan Dębski ps. „Ryszard” i „Szron” za działalność kombatancka, społeczną i pracę zawodową otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień m.in. Krzyż Oświęcimski, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, Krzyż Więźnia Politycznego, Krzyż Niezłomnych, srebrny Krzyż Zasługi, złoty Krzyż Zasługi dla ZHP, medal „Pro Patria”.

Został też awansowany na stopień kapitana.

Uroczystość odbędzie się 3 października br. o godz. 13.00.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.