Facebook Google+ Twitter

Rondo Radosław znowu będzie rondem Babka? Stołeczni radni chcą powrotu do dawnej nazwy

Zmiany nazwy "rondo Zgrupowania AK Radosław" na poprzednią "rondo Babka" chce Dariusz Dolczewski, warszawski radny PO. Wg niego, nadana 10 lat temu nazwa nie przyjęła się. Prawdopodobnie inicjatywę PO poprą tez radni SLD. Przeciw będzie PiS, bo jak mówi radna Olga Johann "dla nastoletniego pokolenia to jest już rondo Radosława. A my nie patrzmy na starych ludzi, bo oni odchodzą".

 / Fot. masti, CC2,5, GNU, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Rondo_Radoslawa_2_Warszawa.jpg&filetimestamp=20070421184848Rondo Babka stało się rondem Zgrupowania Armii Krajowej "Radosław" w 2001 roku. Jednak, jak twierdzi Dariusz Dolczewski z komisji nazewnictwa, zmiana nie przyjęła się w świadomości warszawiaków.

Prawdopodobnie projekt PO poprze SLD. Marcin Rzońca, wiceburmistrz Śródmieścia mówi w TVN Warszawa: "rondo Babka ma tak specyficzną nazwę i tak utarło się wśród mieszkańców, że zdecydowanie będę za jej przyjęciem". Naturalnie dla Zgrupowania Radosław znaleziono by inne miejsce.

Przeciwko zmianie nazwy zagłosuje PiS. Olga Johann uważa, że należy skończyć z ciągłymi zmianami nazw ulic, bo inaczej nigdy się
nie utrwalą w świadomości mieszkańców stolicy.
"Mogę się założyć, że dla nastoletniego pokolenia to jest już rondo Radosława. A my nie patrzmy na starych ludzi, bo oni odchodzą" - mówi Olga Johann, radna PiS.

Nazwa "rondo Babka" funkcjonowała przez 50 lat i co istotne była jedną z nienarzuconych przez urzędników. "Wzięło się to od kształtu nasypu świeżo utworzonego ronda, a nazwali je tak taksówkarze, którzy mieli tam swój postój" przypomina jej genezę varsavianista Jarosław Zieliński.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Nie jestem stara i od zawsze używałam nazwy Rondo Babka. Przy tym rondzie stoi też budynek o nazwie Babka Tower i aż dziwne, że nikt tego nie zmienił na Tower Radosława ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uważam, że należy przywrócić wszystkie nazwy, które zostały zmienione wbrew woli mieszkańców. A zmian można dokonywać wyłącznie za ich aprobatą. Nie może to być urzędnicza decyzja częstokroć dyktowana ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Warszawie mieszkam od kliku lat. Od kiedy tutaj jestem funkcjonowała już nazwa Rondo Radosława. I wszyscy moi znajomi jej używają. Owszem, wiedziałem, że wcześniej nazywane było Rondem Babka. Osobiście nie widzę jednak potrzeby zmian. Czy będzie się nazywało X czy Y i tak nigdy wszystkim nie dogodzimy. Zmiana to tylko kłopot i dodatkowe koszty. Szkoda, że ktoś nie zaproponował nazwy "Rondo Arkadia":)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdecydowanie popieram przywrócenie historycznej, tradycyjnej i zakorzenionej u Warszawiaków i przez nich wymyślonej nazwy, Rondo Babka. Rondo Radosława się nie przyjęło. Po prostu ludzie tak nie mówią. To zawsze było Rondo Babka. Potem nie wiadomo czemu chciano na siłę zmienić tę nazwę i przyczepiono się akurat do Ronda Babka. Trzeba oddać hołd zgrupowaniu Radosław ale nie tam. Tam jest i zawsze będzie Babka. Ja zawsze mówię Babka, nawet jak nowi warszawiacy na początku nie wiedzą gdzie to.
Przywracając tą nazwę właśnie dbamy o historię bo Rondo Babka było tu zawsze a więc jest historyczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co za idiotyczny pomysł. Rondo Babka może sobie funkcjonować u osób do tego przywiązanych jak długo chcą.Wymazywanie z nazw ulic tak ważnych postaci/choć kontrowersyjnych/ jak ''Radosław'' może proponować tylko ktoś nie dbający o Historię. Myślę że tu chodzi o typowe zaistnienie i wykazanie się ''pana ' radnego. To że poprze go SLD to oczywista oczywistość. Tak samo jak największy wkład AL w Powstaniu Warszawskim

Komentarz został ukrytyrozwiń
cichy
  • cichy
  • 31.01.2011 10:47

Hm... to większych problemów już nie ma ... Szanuje nazwy własne a tym bardziej
oddające cześć bohaterom z 1944. Panowie radni po prostu bawią się a przecież to
koszty. Czy chociaż spytali się swoich wyborców o ich zdanie !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.