Facebook Google+ Twitter

Rondo zdrajcy, czy patrioty? Nad Słupią znów dyskutują o Kuklińskim

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-08-19 17:35

Kolejny raz nieznany sprawca zamazał czerwoną farbą obelisk na rondzie pułkownika Kuklińskiego w Słupsku. Trzy lata po śmierci Ryszarda Kuklińskiego w Słupsku trwa gorący spór o rondo jego imienia. Postać płk. Kuklińskiego - dla jednych "zdrajcy", dla innych "patrioty" - wciąż jest kontrowersyjna.

W Słupsku, na drodze wylotowej do Gdańska, powstało rondo. W grudniu ubiegłego roku, radni przegłosowali projekt nazwania go imieniem pułkownika Kuklińskiego. Nie była to łatwa sztuka, gdyż lewicowa władza sprzeciwiała się temu pomysłowi od dawna. Przy skrzyżowaniu postawiono pomnik, który przed kilkoma dniami nieznany sprawca zamazał farbą. Był to już drugi akt wandalizmu. "Rondo zdrajcy" - taki napis widniał w tym miejscu dwa miesiące temu. O sprawie nie po raz pierwszy napisał dziennik "Głos Pomorza".

CZYTAJ TEŻ Szarpanina na rondzie płk. Kuklińskiego

Nad Słupią znów rozgorzała gorąca dyskusja na temat pułkownika. Wielu weteranów Wojska Ludowego uważa bowiem Kuklińskiego za zdrajcę. - Pamiętajmy, że w Słupsku mieszka wielu byłych żołnierzy zawodowych, którzy składali taką samą przysięgę jak pułkownik i mimo wszystko byli jej wierni - powiedział dziennikowi "Głos Pomorza" Bronisław Nowak, słupski historyk i radny.

Hasło "płk. Kukliński" wywołuje gorące dyskusje nie tylko nad Słupią. Spór rozgorzał w ubiegłym roku we Wrocławiu, kiedy radni nazwali imieniem Ryszarda Kuklińskiego jedną z ulic. Jeden z uczestników sesji powiedział wtedy, że tysiące osób, które służyły w Ludowym Wojsku Polskim odbierze tę decyzję jako "policzek". - Skoro Kukliński był patriotą, kim byli jego koledzy w mundurach? - cytuje lewicowego radnego Wirtualna Polska.

Postać Kuklińskiego nie budzi kontrowersji w Krakowie. W Parku Jordana odsłonięto jego popiersiePomnik płk. Kuklińskiego w Krakowie, który stanął w parku Jordana / Fot. Adam Wojnar/Gazeta Krakowska 11 listopada 2006 r. Kardynał Franciszek Macharski powtórzył wtedy: "Kukliński jest jednym z ojców naszej niepodległości, który w najtrudniejszych czasach odważył się być Polakiem”.

***
Pułkownik Kukliński służył w Ludowym Wojsku Polskim. W latach 1971-1981 współpracował z amerykańskim wywiadem CIA, któremu przekazał około 40 tys. stron tajnych dokumentów dotyczących komunistycznej Polski, Związku Radzieckiego i planów militarnych Układu Warszawskiego. Od Kuklińskiego Amerykanie dowiedzieli się o rozmieszczeniu na terytorium Polski broni nuklearnej, m.in. w okolicach Bornego Sulinowa, dawnego garnizonu radzieckiego oraz o planach wprowadzenia stanu wojennego. Kukliński uciekł z Polski w latach 80. i schronił się pod zmienionym nazwiskiem w Stanach Zjednoczonych. Władze PRL wydały na niego wyrok śmierci, uchylony w 1995 r. Pułkownik zmarł za Atlantykiem w 2004 r., prochy złożono w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

kto pracuje dla naszych wrogów amerykanów, jest zdrajca, przeciw słowian i Polski, Ameryka zawsze niszczyła i niszczy Polskie i inne narody, w końcu jego zdrada za parę milionów nic zmieniło tylko amerykanie byli więcej w staruchu od wielkich plan i układów.
on zdrajca szpieg przeciw Polski niby przeciw Rosjan.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słyszałem o tym, głośna sprawa. Myślę, że powinien mieć to Rondo. Podziwiam Słupsk.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.08.2007 18:51

A co ty myślisz o pułkowniku Kuklińskim?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.