Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11302 miejsce

Rosetta odnalazła na komecie 67P lądownik Philae. Sonda sfotografowała obiekt

Sonda Rosetta sfotografowała na początku września lądownik Philae, który w listopadzie 2014 r. wylądował na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

 / Fot. ESA2 września, niecały miesiąc przed zakończeniem misji Rosetta, kamera wysokiej rozdzielczości OSIRIS zrobiła zdjęcie lądownika Philae znajdującego się na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko - informuje Europejska Agencja Kosmiczna.

Podczas wykonywania zdjęcia sonda znajdowała się zaledwie 2,7 km nad powierzchnią komety. Położenie Philae na komecie tłumaczy dlaczego lądownik miał problemy z nawiązaniem łączności po lądowaniu 12 listopada 2014 r.

Philae podczas lądowania odbił się od powierzchni komety i po dwóch godzinach znalazł się w rejonie nazwanym później Abydos - przypomina ESA. Po trzech dniach wyczerpał się jego akumulator podstawowy i obiekt przeszedł w stan hibernacji. W czerwcu i w lipcu 2015 r. udało się nawiązać na krótko nawiązać kontakt z lądownikiem. Jego precyzyjna lokalizacja nie była jednak znana, aż do 2 września.

Misja Philae była częścią programu Rosetta. Ta sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej wystrzelona została 2 marca 2004 r. 6 sierpnia 2014 r. po ponad 10 latach obiekt dotarł do komety, a 12 listopada 2014 r. przeprowadzony został manewr lądowanie Philae.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Rzeczywiście. Na tych zdjęciach plamkowych, przepraszam, kosmofotach - jak zwykle o wysokiej rozdzielczości - widać przecież czarno na białym, że to lądownik...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.