Facebook Google+ Twitter

Rosja 35 lat produkuje energię za pomocą reaktorów prędkich

W ramach ENC 2016 w Warszawie odbył się panel w sprawie perspektyw rozwoju reaktorów prędkich – innowacyjnej generacji reaktorów atomowych.

 / Fot. RosatomSergei Starostin, zastępca dyrektora departamentu biznesu międzynarodowego i rozwoju SA Koncern Rosenergoatom przedstawił przełomowe doświadczenia Rosji w wykorzystaniu reaktorów prędkich.
Rosja jest jedynym krajem, który 35 lat przemysłowo produkuje energię elektryczną za pomocą reaktora na bystrych neuronach. Reaktor prędki BN – 600 został włączony na elektrowni Biełojarsk w 1980 r. Dotychczas zaopatruje w energię elektryczną i cieplną obwód swierdłowski. W grudniu 2015 r. włączyliśmy nowy, coraz mocniejszy reaktor BN – 800, który z tej pory wyprodukował więcej 2 miliardów kWh energii, - powiedział Sergei Starostin. Dzięki progresywnemu rozwojowi rosyjskich technologii atomowych, już opracujemy projekt nowego reaktora BN – 1200, znacznie mocniejszego i bezpiecznego w porównaniu do poprzednich.
Dodał też, że przemysłowa produkcja energii reaktorem BN – 800 jest jednym z etapów wdrożenia w Rosji zamkniętego cyklu paliwowego, który zezwala na wykorzystanie zużytego paliwa jądrowego dla produkcji nowego paliwa, co pozytywnie wpływa na środowisko.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Wydobywana w sposób opłacalny ruda uranu zawiera ok 98-99,5% izotopu U238 oraz najbardziej stabilnego
U235 w ilościach zaledwie 1%. Konieczne jest zatem bardzo kosztowne wzbogacanie uranu do izotopu 235. Wzbogacanie to eliminacja niestabilnego U238.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Japonia też ok kilkunastu lat wykorzystywała podkręcone reaktory na prędkie. Na terenie elektrowni atomowej w Fukushimie znaleziono paliwo typu MOX , zmodyfikowane paliwo z programu redukcji bomby atomowej.
Izotop wysoko wzbogaconego uranu U235 , najbardziej stabilny przy rozczepieniu jest niestety izotopem dość rzadkim i drogim. Dla pokrycia energetycznego zapotrzebowania na rozczepienie zaczęto od kilkunastu lat wykorzystywać tańsze izotopy uranu typu U239 w reaktorach prędkich. Paliwo MOX zawiera dużo U239 jest tanie i dostępne. Stwarza też wiele problemów.
Wielu fachowców podkreśla że stopienie rdzenia reaktora w Fukushimie spowodowany był przez nielegalne wykorzystanie paliwa Mox. Tragedię dopełnił cyberterroryzm który spowodował wyłączenie chłodzenia ,przegrzanego reaktora w czasie tsunami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.