Facebook Google+ Twitter

Rosja. 900 osób uczestniczy w akcji ratunkowej na Syberii

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-18 07:37

W katastrofie największej rosyjskiej elektrowni wodnej na Jenisieju zginęło co najmniej 12 osób, a 64 uznano za zaginione. Minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych, Siergiej Szojgu, który przybył na miejsce awarii, powiedział dziennikarzom, że trwają poszukiwania pracowników, którzy znajdowali się w zalanych wodą halach generatorów.

W akcji uczestniczy około 900-set osób. Specjalne ekipy starają się również powstrzymać rozprzestrzenianie się plamy oleju, który wyciekł z uszkodzonej elektrowni. Jego plama ma już ponad 5 kilometrów długości. Podczas krótkiej konferencji prasowej w przerwie obrad sztabu kryzysowego minister nie potwierdził wcześniejszej wersji, według której przyczyną wypadku miał być wybuch transformatora olejowego.

Siergiej Szojgu zapowiedział skierowanie w rejon katastrofy kolejnych kilkuset ratowników. Zapewnił, że gigantycznej tamie, spiętrzającej wodę na wysokość 240 metrów, nic nie grozi i że nie dojdzie do zalania okolicznych miejscowości.

Sajano-szuszeńska hydroelektrownia położona jest w rosyjskiej Republice Chakasja, w południowej części Syberii. Zaopatruje w prąd między innymi kilka miejscowych fabryk aluminium. Jest piątą co do wielkości na świecie. Pierwszy blok energetyczny został oddany do użytku w 1978 roku, a 10 lat później została ukończona budowa całego zakładu. Od 2011 roku ma się rozpocząć jego modernizacja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.