Facebook Google+ Twitter

Rosja: 90. urodziny Kałasznikowa

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-10 12:58

Michaił Kałasznikow, konstruktor słynnego radzieckiego karabinu automatycznego AK, obchodzi 90 urodziny. Mieszka w Iżewsku w Udmurcji w europejskiej części Rosji, gdzie za życia postawiono mu pomnik.

Michaił Kałasznikow na odbywającej się tam okolicznościowej konferencji naukowej powiedział, że przeżył dużo lat, ale - jak mu się wydaje- zrobił niewiele. Konstruktorem został dosyć przypadkowo. W 1941 roku został ciężko ranny w walkach z wojskami hitlerowskimi. Podczas wielomiesięcznego pobytu w szpitalu przyszedł mu do głowy pomysł skonstruowania niezawodnej broni strzeleckiej.

Pierwszą udaną konstrukcją, która przyniosła mu sławę, był karabin automatyczny AK-47. Później modyfikował ten model. Ogółem do dziś sprzedano ponad 100 milionów sztuk tej broni.

Automaty Kałasznikowa do dziś są wykorzystywane przez siły zbrojne wielu państw, widnieją też w godle niektórych krajów. W ostatnich kilku latach Rosja otrzymała 10 wniosków z różnych państw w sprawie budowy fabryk broni Kałasznikowa.

Michaił Kałasznikow został odznaczony najwyższymi rosyjskimi odznaczeniami państwowymi, m.in. Orderem św. Andrzeja Powołańca, dosłużył się stopnia generała. Dzisiaj, z okazji 90. urodzin, ma się spotkać z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.