Facebook Google+ Twitter

Rosja a obchody rocznicy Wielkiego Głodu na Ukrainie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-22 12:11

Obchody 75. rocznicy Wielkiego Głodu na Ukrainie wywołują kontrowersje w Rosji. W uroczystościach w Kijowie, zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, nie bierze udziału prezydent Dmitrij Miedwiediew.

Rosyjski przywódca w przesłanym tydzień temu liście do prezydenta Wiktora Juszczenki napisał, że żądania osądzenia ludobójstwa Ukraińców prowadzą do umniejszania tragedii innych narodów byłego Związku Radzieckiego. Dmitrij Miedwiediew. określił też ukraińskie postrzeganie wydarzeń sprzed lat jako "niebezpieczne skrzywienie".

W podobnym tonie wypowiadają się rosyjscy naukowcy. Historyk Natalia Narocznicka na łamach gazety „Komsomolskaja Prawda" stwierdza, że głód na Ukrainie był identyczny z tym, jaki miał miejsce w tych samych latach w Kazachstanie i na Powołżu. Dodaje przy tym, że Kazachstan nie odrzucając faktu tragedii przyznaje, że tragedia nie miała podłoża narodowościowego. Profesor Narocznicka sugeruje, że antyrosyjskie nastroje na Ukrainie inspiruje Polska.

W czasie kryzysu żywnościowego, sztucznie wywołanego przez władze Związku Radzieckiego, zginęło kilka milionów Ukraińców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.