Facebook Google+ Twitter

Rosja chce zaostrzyć kary dla stadionowych chuliganów

Miłośnicy sportu zakłócający porządek imprez będą w Rosji karani o wiele surowiej. Prace nad przepisami są dalekowzroczną polityką troski o Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014 i piłkarskie Mistrzostwa Świata 2018 organizowane w tym kraju.

W izbie niższej rosyjskiego parlamentu (Duma) przedłożono projekt zmian w przepisach dotyczących bezpieczeństwa imprez o charakterze masowym. Zarówno prewencyjna rola proponowanego zapisu, jak i zaostrzenie kar dla stadionowych chuliganów mają na względzie uniknięcie większych kłopotów w przyszłości. Federacja Rosyjska jako organizator Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014 i piłkarskich Mistrzostw Świata w 2018 roku, chce już teraz skuteczniej przeciwdziałać dalszej eskalacji niebezpiecznych zachowań na imprezach sportowych. Według danych rosyjskiego Ministerstwa Sportu w ostatnich trzech latach dokonano ponad 14 tysięcy przestępstw w czasie kiedy rywalizowano na arenach i stadionach.

Rozpiętość kar jakie mają temperować i eliminować chuliganów jest znaczna. Od tysiąca (ok. 30$, 100zł) do 15 tysięcy rubli (ok. 450$, 1500zł). Dodatkowo zakaz stadionowy, który może zostać nałożony na "kibola", to okres wykluczenia od 6 miesięcy do nawet siedmiu (!) lat. Przewidziano też możliwość orzeczenia nakazu pracy na cele społeczne lub o podobnym charakterze, który trwałby od jednego do sześciu miesięcy.

Niebezpieczne eksperymenty pirotechniczne czy rasizm przejawiany w pieśniach, eksponowanej symbolice i hasłach oraz codziennym obyciu, to Zdewastowane plastykowe siedzenia na stadionie w Briańsku, Federacja Rosyjska (2008 rok). wikipedia/CC3.0 / Fot. Zac allannajpowszechniejszy obrazek z rosyjskich stadionów i zwyczajowy wizerunek tamtejszego bywalca imprez sportowych. Jest to zarazem wierzchołek góry lodowej. Znawcy problemu zwracają uwagę, że widowiskowa i agresywna otoczka skrywa wiele poważnych problemów. Często jest źródłem quasi-politycznych wystąpień oraz niebezpiecznym nośnikiem poglądów, których propagacja jest zabroniona. Najwięcej złych emocji uzewnętrznia się wokół piłki nożnej.

Projekt zaostrzenia kar dla chuliganów musi jeszcze zatwierdzić izba wyższa rosyjskiego parlamentu (Rada Federacji) i zostać podpisany przez prezydenta FR.


źródła: Moscow News, "Kishori Lal Sagar Business Post"


article by Paweł Jankowski

Utwór udostępniany na licencji Creative Commons 3.0

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A ja myślałem, że tam żadnego chuligaństwa niema

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.