Facebook Google+ Twitter

Rosja: dla Polaków ważniejszy jest rok 1920 niż 1945

Na stronach rosyjskiej gazety Komsomolskaja Prawda pojawiły się komentarze dotyczące dzisiejszych obchodów 90. rocznicy Cudu nad Wisłą. Nie są one przychylne Warszawie.

 / Fot. Komsomolskaja Prawda"Czyżby 'odwilż' w stosunkach Moskwy i Warszawy dobiegła końca i wkrótce znów powieje chłodem, do którego przywykliśmy w ostatnich latach?"- czytamy w gazecie.

Gazeta przytacza opinię Andrieja Baranowa- stałego komentatora pisma. Jego zdaniem nasze świętowanie jest zrozumiałe, gdyż 90 lat temu uniknęliśmy klęski w wojnie. "Jednak my też mamy swoją prawdę historyczną. Wszak rozpętała tę wojnę Polska, dochodząc do Kijowa. Gnać agresora musieliśmy aż od Dniepru"- wypowiada się komentator. Jednocześnie twierdzi, że Warszawa nie poczuwa się do odpowiedzialności za śmierć jeńców.

Gazeta podkreśla także udział prezydenta Bronisława Komorowskiego i elity politycznej w uroczystościach pod Ossowem. Jak czytamy były nadzieje, że nowe władze Polski tym razem powstrzymają zapał w świętowaniu zwycięstwa nad wrogiem ze Wschodu.
"Chociażby mając na uwadze szlachetną postawę Moskwy w związku ze śmiercią prezydenta Kaczyńskiego. Nic z tego!" - pisze komentator.

Swoje rozważania Baranow kończy spostrzeżeniem, że z Warszawy dano Rosji do zrozumienia, że rok 1920 jest w Polsce teraz czczony bardziej niż 1945.

Jak czytamy na stronach TVN24.pl gazeta zauważa huczne świętowanie obchodów związanych z wojną polsko-bolszewicką, a jednocześnie przypomina o naciskaniu strony polskiej na prowadzone przez Rosjan śledztwo w sprawie katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Rafał Bodek
  • Rafał Bodek
  • 06.04.2011 10:49

Trudno sie dziwić że my Polacy świętujemy bardziej 1920 rok niż 1945.Zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej było naszym największym zwycięstwem w historii,ocaliło nie tylko naszą niepodległość ale i całą Europe przed sowieckim systemem totalitarnym.Rok 1945 był dla nas przejściem z niewoli niemieckiej pod niewole sowiecką.Dlaczego my mamy sie poczuwać do śmierci sowieckich jeńców,wszak to oni byli agresorami i to sowieccy żołnierze latem 1920 roku stosowali terror wobec ludności polskiej na zdobytych wschodnich województwach Rzeczypospolitej.To sowieci wówczas dopuszczali sie masowych morderstw,gwałtów,grabieży wobec bezbronnej ludności.Palone były domy i kościoły.Była z ich strony akcja i była z naszej strony reakcja.To nie my Polacy żeśmy tą wojne wywołali jak pisze komsomolskaja prawda,ale niestety zakłamany naród rosyjski jak był zakłamany tak jest,nić sie tam niezmieniło i nigdy sie niezmieni

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem i czuję się w stu procentach Polakiem i sam doskonale wiem która data jest dla mnie ważniejsza. W tym wypadku to jest dla mnie tak oczywiste, jasne i klarowne, że bardziej być nie może.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oba kraje zawsze inaczej będą oceniać wojnę 1920 roku.
Rosja do dzisiaj chyba nie rozumie, dlaczego wówczas w 1920 roku nie chcieliśmy ot, tak po prostu dać się "wyzwolić".
I że po takim "wyzwoleniu" rok 1945 nie miałby już żadnego znaczenia dla historii Polski, bo jej już dawno by na mapie nie było, a resztki polskiego narodu jedynie karczowałyby syberyjskie lasy....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Ireneuszu. Cieszy mnie to, że wnikliwie analizuje Pan moje materiały. Już tłumaczę skąd to Ossowo. Na stronach TVN24 czytamy: "Polacy hucznie świętują zwycięstwo nad Armią Czerwoną - pisze w sobotę sympatyzująca z Kremlem "Komsomolskaja Prawda" i podkreśla, że w obchodach 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej bierze udział cała elita polityczna Polski z nowo wybranym prezydentem Bronisławem Komorowskim." Z tego co mi wiadomo centralne uroczystości wraz z udziałem Pana Komorowskiego odbywały się właśnie pod Ossowem. I to do tego wydarzenia nawiązywała rosyjska gazeta.

Co do korzystania ze źródeł rzeczywiście TVN24 powołuję się na PAP. Niestety dostęp do depeszy papowskich posiada redakcja. Jeśli można rzeczywiście ma Pan rację powinno się korzystać z samego źródła. Niekiedy jest to jednak niemożliwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No co za ignorant z tego Baranowa. A co drogi Panie Polska i Polacy mieliby świętować w roku 1945, kiedy ukradliście nam pół Polski, między innymi tak niezbędne dla naszej tożsamości i kultury miasta jak Wilno czy Lwów? I w ogóle jak to można porównywać do 1920 roku, kiedy uratowaliśmy siebie i innych przed komunizmem a Polska odradzała się właśnie po 123 latach zaborów z przysługującym nam właściwym jeśli chodzi o powierzchnię terytorium.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Mariuszu, przykro mi bardzo, jest Pan ofiarą mojej obserwacji W24, w szczególności- praktykantów, stażystów, ekspertów. Ich materiałów i głoszonych tez. Napisał Pan to, co napisał. Tylko nijak ma się to do rzeczywistości. Po pierwsze; w tekście używa Pan stwierdzeń odbiegających od materiału źródłowego, na który się Pan powołuje.
Posiłkuje się Pan tekstem http://www.tvn24.pl/-1,1669295,0,1,rosjanie-sie-skarza-dla-polakow-1920-wazniejszy-niz-1945,wiadomosc.html
, który jest faktycznie tekstem TVN 24, szkoda, że nie robi Pan tego bazując na źródle, czyli PAP. Bo tenże jest autorem newsa, na który powołuje się TVN24. Po drugie, gdzie Pan znalazł w tekście informację o uroczystościach pod Ossowem? Przepraszam, ani w tekście TVN24, ani PAP takiej informacji nie ma. Ossowo pojawia się tylko w linku Newsweeka "Komsomolskaja Prawda": Wojnę rozpętała Polska, gnać ją musieliśmy ...
14 Sie 2010 ... Rosyjska prasa o bitwie warszawskiej. Komsomolskaja prawda o cudzie nad Wisłą Bitwa pod Ossowem. Wołomin Bitwa pod Ossowem.
http://www.google.pl/search?client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Apl%3Aofficial&channel=s&hl=pl&source=hp&q=komsomolskaja+prawda&lr=lang_pl&btnG=Szukaj+w+Google Ale potem w tekście brak tego odniesienia. Odpokutuję, jeżeli nie mam racji. Wymiar kary zależy od Pana :).

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Chociażby mając na uwadze szlachetną postawę Moskwy w związku ze śmiercią prezydenta Kaczyńskiego. Nic z tego!" - pisze komentator.- nie bardzo rozumię co wspólnego ma jedno z drugim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bitwa Warszawska jest jedną z najważniejszych w XX wieku - Rosjanie tego nie pojmują, bądź nie chcą pojąć - co zresztą na jedno wychodzi. Podobnie, jak nie zrozumieją, że 1945 r. był dla nas przejściem z okupacji niemieckiej do zniewolenia przez ZSRR.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.