Facebook Google+ Twitter

Rosja: dwa lata łagru dla artystek z Pussy Riot

W piątek, 17 sierpnia, zapadł wyrok w sprawie trzech członkiń grupy Pussy Riot. Chamowniczeski Sąd Rejonowy w Moskwie skazał kobiety na dwa lata łagru za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną". Obrońcy już zapowiedzieli apelację.

Pussy Riot na placu Czerownym, 20 stycznia 2012 / Fot. Denis Bochkarev, CC 3.0Nadieżda Tołokonnikowa (22 l.), Maria Alochina (24 l.) i Jekatierina Samucewicz (29 l.) skazane zostały przez moskiewski sąd na karę dwóch lat łagru. Sędzia Marina Syrowa uznała, że oskarżone "kierowały się motywami nienawiści religijnej". Dla każdej z artystek prokurator Aleksiej Nikiforow żądał kary trzech lat pozbawienia wolności. Oskarżenie wzięło jednak pod uwagę fakt, że dwie z oskarżonych są matkami i dlatego domagało się zmniejszenia wyroku - czytamy w portalu Interia.pl

Cała sprawa zaczęła się 21 lutego br., kiedy to Tołokonnikowa, Alochina i Samucewicz znalazły się wśród pięciu artystek feministycznej grupy punkrockowej Pussy Riot, które w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie wykonały utwór "Bogurodzico, przegoń Putina". Kobiety zostały wówczas wyprowadzone przez ochronę z najważniejszej świątyni prawosławnej w Rosji i puszczone wolno.

Być może na tym incydencie ta sprawa by się zakończyła. Członkinie Pussy Riot postanowiły jednak pochwalić się swoim wyczynem i zamieściły nagranie w internecie. Wśród prawosławnych wywołało to falę oburzenia i w marcu artystki zostały aresztowane. Ich ukarania domagał się sam patriarcha Moskwy Cyryl I, według którego zbezcześciły one świątynię. Prokuratura akcję Pussy Riot oceniła jako jawnie prowokacyjną. Oskarżyciel uważa, że akcja miała na celu wzniecenie nienawiści religijnej, a także obrazę uczuć wierzących.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

Może nie jest wyszukany, ale całkiem dobrze pasuje do tego co się dzieje w Rosji. Oto kompletny tekst piosenki:
"Bogurodzico Dziewico, przegoń Putina,
Putina przegoń, Putina przegoń!
Czarna sutanna, złote pagony,
Wszyscy wierni biją pokłony.
Znak wolności na niebiosach,
Parada gejów została wysłana na Sybir w kajdanach.
Szef KGB, ich główny święty,
Pod eskortą prowadzi demonstrantów do aresztu.
By nie obrazić Najjaśniejszego,
Kobiety mogą jedynie rodzić i kochać.
Gówno, gówno, gówno, Gówno, gówno, gówno.
Bogurodzico Dziewico, zostań feministką,
Zostań feministką, feministką zostań!
Cerkiewna chwała przegniłych wodzów,
Procesja czarnych limuzyn,
Do twojej szkoły wybiera się kaznodzieja
Idź na lekcję – zanieś mu pieniądze!
Patriarcha Gundiaj wierzy w Putina,
Lepiej by, skurwysyn, w Boga uwierzył,
Pas cnoty nie zastąpi mitingów,
Podczas protestów jest z nami Maria Zawsze Dziewica!
Bogurodzico Dziewico, Przegoń Putina,
Putina przegoń, Putina przegoń!"

Komentarz został ukrytyrozwiń

@P. Grabski
Doda i Nergal w prymitywny sposób usiłowali zdobyć rozgłos - w ich działaniach nie było żadnej ideologii (Nergal przyznał, ze nawet nie czytał Biblii). Czy w przypadku Rosjanek było tak samo? Uważam, że nie. Ich piosenka godziła w Putina i patriarchę. I według mnie obrazą uczuć religijnych jest raczej fakt, że hierarcha kościoła prawosławnego popiera takiego przywódcę jak Putin. Co do ich metod, to może konieczne są właśnie tak drastyczne, żeby otworzyć oczy tym Rosjanom, którzy wciąż fascynują się postaciami Lenina i Stalina.
Zresztą co my tak naprawdę wiemy o tych kobietach? Proszę pamiętać, że w czasach Związku Radzieckiego przeciwników politycznych ośmieszało się lub robiło z nich osoby psychicznie chore...

Komentarz został ukrytyrozwiń
abc
  • abc
  • 19.08.2012 04:48

Nie zdążyły zapracować na swobodę wyboru miejsca do głoszenia życzeń w imieniu narodu, przy czym zapomniały, że 'NA DWOJE BABKA WRÓŻYŁA'. <><><><><><><>Donald Tusk, Jacek Rostowski i ... NN zagwarantowali ekonomicznym okupantom RP, że zlikwidują 6 mln. obywateli RP narodowości polskiej, zanim nowym właścicielom przekażą wszystkie klucze do byłego państwa polskiego. Po pierwsze polski motłoch musi bać się zdradzieckiej władzy i siebie samego. Po drugie polski motłoch musi być straszony wojną w Europie. Po trzecie polski motłoch musi zdychać z powodu braku dostępu do leków. Po czwarte polski motłoch musi zdychać z powodu niedożywienia. Po piąte polski motłoch musi mieć ujemny przyrost naturalny, równy niminum minus 200 000 niewolników. Po szóste najlepsze elementy polskiego motłochu muszą nadal emigrować (pozostawać mają troki od kaleson). Po siódme polski motłoch musi być przygotowany do nienagannego posłuszeństwa nowym właścicielom byłego państwa polskiego. Po upadku RP wszystkie akty własności Polaków będą unieważnione. Nauka języka polskiego będzie zakazana. Nieposłusznym będą odbierane dzieci. Będą punkty zbiorowego żywienia. Motłoch będzie pracował po 16 godzin na dobę do śmierci, bez prawa do jakichkolwiek świadczeń. Każdy Polak musi pochować każdą swoją nadzieję, aby żadna z nich nie mogła odejść po mim.

Komentarz został ukrytyrozwiń
-
  • -
  • 19.08.2012 03:52

Pani Marto - tacy wrogowie Putina ,to prawie jak jego sojusznicy .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Danuta
  • Danuta
  • 19.08.2012 00:16

Mnie zaś interesuje, w kontekście tego wyroku, jaką karę wymierzyłby polski sąd np. Dodzie, gdyby urządziła taki numer, z takim tekstem w którymś z polskich kościołów. Przypominam, iż za wyrażenie poglądu w trakcie wywiadu, że nie wierzy w biblię a jej twórców uważa za starców opitych winem i palących jakieś zioła - została skazana na zapłacenie grzywny 5 000 zł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie, czegoś tu nie rozumiem... Wydawało mi się, że większość Polaków żywi w stosunku do Putina mało przyjazne uczucia, tymczasem obserwując komentarze i ich ocenę, odnoszę wrażenie, że czytelnicy popierają wyrok w tej sprawie. A cokolwiek sądzilibyśmy o poglądach i sposobach działania feministek, akurat to wystąpienie było skierowane przeciwko Putinowi i popierającemu go prawosławnemu patriarsze. Nb. osobiście nie potrafię się entuzjazmować wizytą w naszym kraju duchownego, który zdaniem samych Rosjan uzyskał tak wysoką pozycję w hierarchii dzięki współpracy z KGB.

Komentarz został ukrytyrozwiń
f
  • f
  • 18.08.2012 21:30

Naga suka z Ukrainy ,pokazała o co naprawdę chodzi tym " feministom ".

Komentarz został ukrytyrozwiń
 ad Rem
  • ad Rem
  • 18.08.2012 18:44

Pan Terlikowski i jego Fronda zachwyceni wyrokiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hm... Młodszym wiekiem i nie interesującym sią zanadto historią wypadałoby przypomnieć dowcip o dwóch więźniach siedzących za drutani stalinowskiego obozu koncentracyjnego. Za co siedzisz? . pyta jeden drugiego. Za niewinność! - odpowiada zapytany. A ile dostałeś? - docieka ten pierwszy. Pięć lat - pada odpowiedź. Ty kapusiu! Za niewinność dają teraz dziesięć! - to już koniec rozmowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żeby ocenić te kobiety, trzeba znać rosyjskie realia... i tekst tej piosenki. Nie sądzę, żeby patriarcha Cyryl (Gundiajew) domagał się ich ukarania z powodu zbezczeszczenia świątyni - raczej miał ku temu osobiste powody, skoro zaśpiewały o nim tak:
"Patriarcha Gundiaj wierzy w Putina,
Lepiej by, sk..., w Boga uwierzył."
Cóż, patriarcha jawnie popiera Putina, więc powinien się liczyć z takimi reakcjami...
Nie podobają mi się metody działania skrajnych feministek, ale wysłanie członkiń Pussy Riot do łagru to powrót do stalinowskiego terroru, IMHO.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.