Facebook Google+ Twitter

Rosja gotowa wesprzeć NATO

Rosja gotowa jest poszerzyć wsparcie dla NATO w zakresie dostawy niewojskowych ładunków do Afganistanu.

Herb Rosji / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f2/Coat_of_Arms_of_the_Russian_Federation.svg/480px-Coat_of_Arms_of_the_Russian_Federation.svg.pMinister Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow podkreślił w trakcie rozmów z delegacją USA i Unii Europejskiej w Moskwie, że nie wyklucza włączenia na potrzeby operacji w Afganistanie rosyjskiego wojskowego lotnictwa transportowego, jednakże pod warunkiem normalizacji stosunków z Sojuszem Atlantyckim.

W przeszłości niewojskowy tranzyt przez terytorium rosyjskie był już realizowany w ramach trójstronnej umowy między Rosją, NATO i USA. Obecnie również NATO i USA otrzymały zgodę na uruchomienie procedur wynikających z tej umowy dla realizacji dostaw swoich ładunków na potrzeby wsparcia bezpieczeństwa sił międzynarodowych w Afganistanie. Rosja nie wyklucza też dodatkowych możliwości.

W czasie rozmów szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow potwierdził, że jeżeli elementy amerykańskiego systemu BMD nie zostaną rozmieszczone w Europie Wschodniej, to Rosja nie rozmieści w Obwodzie Kaliningradzkim kompleksów rakietowych "Iskander". - W takiej sytuacji byłby to absurdalny techniczno-wojskowy krok, który stałby się niezbędny wyłącznie w przypadku fizycznego utworzenia trzeciego, przeciwstawnego okręgu obrony przeciwrakietowej USA.

Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew potwierdził gotowość Rosji do ścisłej i szerokiej współpracy w działaniach w Afganistanie.


Źródło:
Interfax.ru
Interfax.ru

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Terroryzm, Korea Północna, Iran, Afganistan to największe obecnie ogniska zapalne na świecie. Bardzo dobrze, że mocarstwa światowe jednoczą siły dla zwalczenia tych zgrożeń. Gorzej by było, gdyby w tej sytuacji powróciły do zimnej wojny (i nie tylko zimnej) prowadzonej przez Busha. Tak jak Monika ciekawa jestem, jaką pozycję w tej sytuacji zajmują Chiny?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najważniejsze, żeby w okresie ogólnoświatowego kryzysu finansowego i gospodarczego państwa cywilizowanego świata zaczęły współpracować. To dobrze, że dochodzi do porozumienia między głównymi mocarstwami. Miejmy nadzieję, że tendencja do porozumienia będzie trwała, zwłaszcza przy wzrastającym zagrożeniu islamskim terroryzmem i wysiłkami w kierunku zbrojeń jądrowych Iranu i Korei Północnej. Zwłaszcza Korei Północnej. Być może tylko zgodne współdziałanie USA i Rosji przy wsparciu innych państw dążących do pokojowego współistnienia i rozwoju może jeszcze zapobiec nuklearnej katastrofie. Nie było to możliwe w okresie agresywnych rządów administracji Busha w USA, którego polityka dolewała tylko oliwy do ognia. Bardzo ciekawi mnie stanowisko Chin w aktualnej sytuacji. Jeśli to możliwe, to proszę o informację na ten temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.02.2009 17:08

Rosjan bardzo, bardzo kocham, sama jestem z pochodzenia kresowianką, ale żadnej władzy rosyjskiej nie ufam. Cóż oni zrobili dla swojego narodu? Nic! W dobie kryzysu - pomagają wyłącznie swoim nowym carom, magnatom gospodarczym. A dla zubożałego narodu - tylko słowotok i pustosłowie! D.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.02.2009 16:48

...a nie uważa Pan, Panie Bogusławie, że Rosja nieco zmiękła z tymi rakietami - nie z powodu zapowiedzi prezydenta Obamy - lecz kryzys ogólnoświatowy zaczął odgrywać swoją rolę?... W końcu zarówno Putiun jak i Miedwiediew muszą sporządzić "z czegoś" jakąś kiełbasę wyborczą dla swojego elektoratu... Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.