Facebook Google+ Twitter

Rosja i Chiny lepsze od USA w wyścigu o dominację nad światem

Uczestniczyłem w forum organizacji pozarządowej Chicago Council on Global Affairs, gdzie głównym gościem i mówcą był minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Minister Sikorski / Fot. Fot. źródło: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/aa/Radek_Sikorski_051207-D-2987S-040.jpg/250px-Radek_Sikorski_051207-D-2987S-040.jpOdczyt jakie odbył się 8 września dotyczył cyklu wykładów: Europa i Stany Zjednoczone odnajdywanie drogi na przyszłość, a tematem forum było: „NATO w przeszłości, obecnie i w przyszłości: spojrzenie z Europy”. Co mogę powiedzieć na temat forum i dyskusji po referacie z zaproszonym gościem?

Minister Sikorski to wytrawny mówca i profesjonalny polityk, który pokazał się z bardzo dobrej strony, jako Europejczyk z bogatą wiedzą i na temat. Dyplomata w przejrzysty sposób podkreślił udział polskich bohaterów Tadeusza Kościuszko i Kazimierza Puławskiego to główne figury i prominenci Amerykańskiej historii oraz wkład innych rodaków w historyczne przemiany dokonywane w świecie od wieków. Czytelnie przedstawił długą i zawiłą historię stosunków Rosji z Polską i najbliższymi sąsiadami Rosji oraz obecny wkład członkostwa tych krajów w organizacji wojskowej NATO. Za rok wraz z 10. rocznicą wejścia Polski do NATO, sojusz będzie obchodził 60-lecie podpisania traktatów waszyngtońskich – porozumienia, na mocy którego powstało NATO.

Co jest bezpieczną granicą z Rosją?


Nakreślił strategię Polski na najbliższą przyszłość z uwzględnieniem rządowej akceptacji budowy tarczy przeciwrakietowej z przypomnieniem historycznych wydarzeń z 17 września 1939 roku. Polacy na wschodnich przygranicznych terenach zostali zaskoczeni, kiedy to o godzinie 3 nad ranem wojska sowieckie przekroczyły granice Polski i zapukali kolbami karabinów do drzwi polskich mieszkańców pod pretekstem obrony ludności ukraińskiej i białoruskiej przed Niemcami. Wydarzenie to Sikorski porównał z dzisiejszą doktryną Dmitrij Anatoljewicza Miedwiediewa prezydenta Rosji, która zakłada obronę swoich obywateli poza granicami Rosji. Uwydatnił też znaczenie i dokonany podział stref wpływów krajów bałtyckich przez ZSRR w tamtym okresie.

Nie był to wykład nudny i jednostajny, nie odbyło się też bez wtrącania humorystycznych opowiastek, a jedna z nich to, cytuję: „What is a secure border with the Soviet Union?
A secure borer with the Soviet Union is one that has Russian soldiers on both sides of the border. Co jest bezpieczną granicą z Rosją? Bezpieczną granicą z Rosją jest to, że rosyjscy żołnierze są po obu stronach granicy.”
Minister Sikorski raczej pesymistycznie postrzega układ stosunków Rosji z krajami byłego ZSRR oraz chciałby ustanowić kontrole nad surowcami energetycznymi, których Rosji nie brakuje, a stanowią strategiczną broń w stosunku do byłych republik i krajów bałtyckich. Wydawać by się mogło, że minister ma racje i obecnie przekornie boi się rosyjskiej dominacji w byłych republikach i byłych krajach prosowieckich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.