Facebook Google+ Twitter

Rosja i Chiny: Umowy handlowe o wartości 3,5 miliardów dolarów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-13 12:22

Rosja podpisała z Chinami umowy handlowe o wartości 3,5 miliardów dolarów. Do uzgodnień doszło w trakcie wizyty premiera Rosji Władimira Putina w Pekinie.

Szef Gazpromu Aleksiej Miler, który towarzyszył premierowi w podróży poinformował, że zawarty został także dodatkowy kontrakt na dostawę 70 miliardów metrów szcześciennych gazu.
Rosyjska gospodarka znajduje się w głębokiej recesji. Prezydent kraju przyznał, że skurczy się ona w tym roku ponad 7 procent.

W ramach zawartych umów dwie rosyjkie instytucje finansowe otrzymają między innymi półmiliardowe pożyczki od chińskich banków. Chińczycy mają także zainwestować w rosyjski przemysł budowlany.
Wielkość handlu rosyjsko-chińskiego zwiększyła się przez ostatnie lata do ponad 50 miliardów dolarów rocznie. Ropa naftowa i gaz stanowią większość rosyjskiego eksportu. Na początku roku Rosja i Chiny zawarły umowę o budowie rurociągu dostarczającego ropę naftową z Syberii do Chin. Władze w Pekinie zobowiązały się do kupowania tego surowca przez następne dwadzieścia lat.

Oba kraje chcą zwiększyć ilość transakcji zawieranych w swoich walutach. Jak dotąd zakedwie 1% z nich realizowany był w rublach bądź juanach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.