Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8587 miejsce

Rosja i Iran z nową, groźną bronią

Światowe mocarstwa nie ustają w wyścigu zbrojeń. Najnowocześniejszymi i najdroższymi technologiami szczycą się m.in. Rosja i USA, ale także Iran. Superbombowiec PAK DA, dron Shahed 129 i śmiercionośny X-51A Waverider - oto najnowsze cuda techniki wojskowej.

Rosja ma dobre stosunki dyplomatyczne i gospodarcze z Iranem i Syrią. To ważne przyczółki wpływów Kremla na Bliskim Wschodzie. Gdy w Syrii od miesięcy rozlewa się krew w wojnie domowej, Rosja nie zamierza ustąpić w blokadzie rozwiązania konfliktu przez instytucje międzynarodowe. A kiedy w świat poszła wiadomość o budowie przez Iran broni jądrowej, Rosja twierdziła, że kraj ten pracuje nad energią atomową dla celów pokojowych. Przed dwoma dniami ujawniono w Rosji i Iranie na wskroś nowoczesną broń lotniczą. To nie tylko znak czasu.

Rosjanie mają bombowiec nowej generacji PAK DA, który ma być rosyjską dumą narodową. Planowane pierwotnie jego wejście do służby wojskowej na rok 2017, przesunięto na lata 2025-2030. Nie jest wykluczone - według portalu jegostrona.pl, że nawet jeśli ten superbombowiec powstanie, będzie bronią zupełnie nieprzydatną.

W dzień po ogłoszeniu światu sukcesu Rosjan w związku z budową bombowca nowej generacji typu PAK DA, Iran ujawnił również swoją nową broń. Według światowych agencji prasowych to dron dalekiego zasięgu. Samolot, określany jako Shahed 129, jest najnowszą bronią irańskiej armii. Dron będzie w stanie zaatakować każdy cel na Bliskim Wschodzie, łącznie ze swoim największym wrogiem, obok USA, Izraelem.

Zasięg irańskiego drona Shahed 129 wynosi prawie 2 tysiące kilometrów. Istotnym argumentem wojskowym jest to, że ta maszyna może przebywać w powietrzu bez przerwy przez 24 godziny.

Irańska telewizja państwowa, podkreślając wartości techniczno-militarne nowego drona, poinformowała, że samolot Shahed 129 będzie mógł przenosić bomby i pociski, a na wyposażeniu ma elektroniczne systemy łączności oraz supernowoczesne kamery, które przesyłają obraz w czasie rzeczywistym.

Iran dysponuje także systemem nowoczesnych pocisków przeciw okrętom, które rozpoczął obecnie testować. Według informacji podanych przez agencję informacyjną Fars, cztery wystrzelone w ramach testów pociski, zatopiły w 51 sekund obiekt wielkości okrętu wojskowego.

Rosjanie zaś rozpoczęli prace nad Perspektywicznym Kompleksem Latającym dla Lotnictwa Dalekiego Zasięgu, typu PAK DA, jeszcze w 2009 roku. Tajemniczy bombowiec 5. generacji, według planów, miał wejść do służby w 2017 roku i zastąpić dotychczasowe samoloty Tu-95 i Tu-160.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

puchacz
  • puchacz
  • 29.09.2012 16:31

ja nie mowię o sferze projektów które już przecież śą realizowane ale takie ociąganie się ...projekt dzisiejszy który można realizować tylko kasy nie ma i odkladać to na ileś tam lat staje sie technologicznie przestarzały trzeba go modernizować itd tarcze antyrakietowe bez modernizacji to byłaby dla ruskich kupka złomu dlatego dyskusje też mają swoje granice czasowe a projekty sprzed 30+15 =45 lat w większości sA złomowe to technologia lat 70 np. z wietnamu.. szczególnie widać to w elektronice ...bo wiadomo kałach jaki był taki jest i dobrze służy ale to niezawansowane technologie jak choćby w technice rakietowej czy komputerowej..

Komentarz został ukrytyrozwiń
jur73
  • jur73
  • 29.09.2012 15:12

Szanowny Puchaczu , średni okres w NATO / w tym również w USA /wprowadzania nowej generacji zbrojenia wynosi 15-lat / od momentu rozpoczęcia prac projektowych / , zaś średni okres użytkowania to 30-lat , im uzbrojenie jest bardziej zaawansowane technologicznie tym okres jest dłuższy /oczywiście przechodzi w międzyczasie 1 - 2 modernizacje /.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jur73
  • jur73
  • 29.09.2012 15:05

Jeżeli chodzi o rosyjski bombowiec V-tej generacji to na razie Prezydent Putin zapowiedział realizację projektu , przeciwny jest rząd , w tym szczególnie odpowiedzialny za produkcję zbrojeniową i sektor kosmiczny , minister Rogozin . Reprezentuje lobby opowiadające się za szybkim rozwojem rosyjskich bezpilotowych systemów uderzeniowych w tym o zasięgu globalnym . Dyskusja w Rosji trwa . Raczej o wyborze kierunku zadecyduje to , który kierunek będzie bardziej perspektywiczny i w , której dziedzinie przemysł będzie dysponował bardziej zaawansowanymi technologiami .

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 29.09.2012 12:52

wdrażanie czegos w perpektywie 20 lat to wyrzucanie pieniędzy i to ogromnych w błoto tak jest z tym rosyjskim samolotem i tak jest z amerykanską tarcza antyrakietową{ za 15 lat to będą atrapy }

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.