Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10943 miejsce

Rosja i Japonia po 67 latach podpiszą traktat pokojowy?

Przebywający z wizytą w Tokio, szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył, że Rosja i Japonia mogą bezwarunkowo rozpocząć rozmowy w sprawie podpisania traktatu pokojowego, który formalnie zakończyłby II wojnę światową.

Siergiej Ławrow / Fot. Kai Mörk;You are free: to share - to copy, distribute and transmit the work to remix - to adapt the work;WikiCommons"Nasze stanowiska odnośnie traktatu pokojowego jeszcze się różnią, ale potwierdziliśmy gotowość do kontynuowania wysiłków w celu znalezienia kompromisu" - powiedział dziś Siergiej Ławrow, cytowany przez rosyjską agencję informacyjną RIA Novosti.

Wypowiedź ministra spraw zagranicznych Rosji padła na konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu z szefem japońskiej dyplomacji, Koichiro Gemba.

Główny problem, który od 67 lat nie pozwala Rosji i Japonii formalnie zakończyć II wojny światowej, stanowi spór wokół zajętych w 1945 roku przez Związek Radziecki japońskich Terytoriów Północnych, zwanych przez Rosjan Wyspami Kurylskimi.

Czytaj też: Operacja kwantuńska. II wojna światowa wciąż trwa


Wszystko zaczęło się w roku 1951, podczas konferencji pokojowej w San Francisco. Japonia podpisała wówczas traktat pokojowy z 49 państwami i choć radziecka delegacja uczestniczyła w owej konferencji, Związek Radziecki nie proklamował przyjętego tam traktatu pokojowego, a co za tym idzie oba państwa - Japonia i ZSRR - formalnie pozostały w stanie wojny. Teoretycznie więc pomiędzy Rosją - jako spadkobierczynią ZSRR - oraz Japonią do dziś toczy się wojna.

Konflikt na linii Moskwa-Tokio zaostrzył się w listopadzie 2010 roku, kiedy to Dmitrij Miedwiediew, jako pierwszy rosyjski przywódca, odwiedził Kunaszyr - drugą co do wielkości wyspę spornego archipelagu. Wynikiem wizyty rosyjskiego prezydenta było m.in odwołanie japońskiego ambasadora w Rosji, który nie poinformował zawczasu swojego rządu o zamiarach Miedwiediewa. Już po fakcie, premier Japonii określił wizytę prezydenta Rosji na wyspie Kunaszyr mianem "godnej pożałowania".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (27):

Sortuj komentarze:

Antyfaszysta
  • Antyfaszysta
  • 16.02.2012 16:06

Niemcy nawet nie uznały naszych granic!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jack
  • Jack
  • 29.01.2012 09:00

A Polska chyba tez jeszcze nie podpisala traktatu pokojowego z Niemcami. Jechy chyba tylko traktat o dobrym sasiedztwie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Arkadiusz Gębka Dzisiaj 21:34
====================
Jest pan naprawde okrutny i bezlitosny! Nadal jak troll, nie uronil pan ani slowa na temat publikacji, tylko namolnie kontynuuje wedrowke po gaciach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Inka
  • Inka
  • 28.01.2012 22:17

Panie Mirku -- te CIULE poniżej, na pewno nie wyprowadzą Pana z równowagi - bo to przecież CIULE prawda?!

Komentarz został ukrytyrozwiń
dupek żołyndny
  • dupek żołyndny
  • 28.01.2012 21:46

@ Pan Kraszewski zna tylko karcianą grę w Durnia !

Komentarz został ukrytyrozwiń
 J23
  • J23
  • 28.01.2012 21:42

@ Panie Kraszewski , wzywam pana do kapitulacji .Proszę odczepić się od moich kolegów na tym portalu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Kraszewski.

Nie "bzika" tylko bezika, to taka gra karciana....:)
A co do trolowania.
Nie wiem, czy pańskie antypolsko-antyniemieckie enuncjacje, na które natykam się "włócząc się za Panem po forach" - to trele, czy trolowanie...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż - chyba mamy inne rozumienie słowa "merytoryczny". Pisanie o Niemcach pod artykułem o Japonii i Rosji "jest dokładnie na temat".

Swoją drogą ciekawe czego się tak ostatnio przestraszyli?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzegorz Wink Dzisiaj 18:01
Czy to jest przepraszam artykuł o Japonii i Rosji czy o obsesji jednego z komentatorów? Czy naprawdę pod każdym bez wyjątku artykułem musi być o Niemcach i "jacy są wredni"?
===================================
Jezeli nie jest pan mentalnie w stanie napisac nic, ani jednego slowa, ani na temat artakulu, ani tez na temat spraw z nim powiazanych, to czego pantutaj szuka? Trollingu pana Gebki?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Arkadiusz Gębka Dzisiaj 18:01
I tak oto po raz kolejny, niezależnie od kontekstu Pan Kraszewski proponuje partyjkę bezika.
===========================================================
Je zeli nie potrafi pan zrozumiec o czym mowa i sie merytorycznie wypowiedziec, zamiast trollowac ad personam na moj temat. Wloczy sie pan za mna po forach jak smrod po gaciach, zeby napisac ze mam bzika i poza tym nic. Jaki to ma sens? Uprawia pan prymitywny mobbing?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.