Facebook Google+ Twitter

Rosja i Turkmenistan będą współpracować ws. gazociągu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-25 16:13

Rozmowy prezydentów Rosji i Turkmenistanu w Moskwie zakończyły się przyjęciem wspólnego oświadczenia oraz podpisaniem wielu dokumentów o współpracy.

W trakcie spotkania Dmitrija Miedwiediewa i Kurbanguły Berdymuchammedowa omawiano również szczegóły umowy o budowie Gazociągu Nadkaspijskiego.

Doradca prezydenta Rosji Siergiej Prychodźko poinformował, że umowa dotycząca budowy gazociągu wzdłuż Morza Kaspijskiego ma być jeszcze dopracowana. W tym celu do Turkmenistanu uda się rosyjski minister energetyki Siergiej Szmatko. Prezydenci Rosji i Turkmenistanu uzgodnili, że dokument podpiszą w najbliższym czasie.

Gazociągiem tym ma być transportowany turkmeński i w mniejszym stopniu kazachski gaz z okolic Morza Kaspijskiego do Rosji. Budowa gazociągu ma rozpoczać się jeszcze w tym roku. Miałby on być konkurencją dla planów Zachodu na budowę gazociągu z ominięciem Rosji przez Morze Kaspijskie i podłączenie go do planowanego gazociągu Nabucco.

Rosyjski Gazprom kupuje w Turkmenistanie około 50 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie i reeksportuje go do Europy. Dzięki Gazociągowi Nadkaspijskiemu ilość turkmeńskiego gazu przesyłanego do Rosji wzrosłaby o 30 miliardów metrów sześciennych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.