Facebook Google+ Twitter

Rosja i UE podpisały porozumienie w sprawie gazu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-10 17:17

Porozumienie o komisji kontrolującej tranzyt gazu przez terytorium Ukrainy podpisane. Jeżeli swój podpis postawią ukraińskie władze, a członkowie komisji rozpoczną prace, Moskwa wznowi dostawy błękitnego paliwa do państw Unii Europejskiej przez Ukrainę.

Porozumienie podpisali wicepremier Rosji Igor Sieczyn, szef Gazpromu Aleksiej Miller oraz minister gospodarki kierujących w tym półroczu pracami Unii Europejskiej Czech Martin Ríman, a także przedstawiciel Komisji Europejskiej. Teraz Bruksela i Moskwa będą czekały na podpis strony ukraińskiej. Na razie jest jedynie ustna zgoda polityków w Kijowie. Premier Władimir Putin uważa, że Ukraińcy opóźniają ten proces.

Tymczasem przedstawiciele ukraińskich władz powtarzają, że nie mają nic przeciwko podpisaniu porozumienia dotyczącego komisji trójstronnej. Jednocześnie naciskają, aby liczba ekspertów Gazpromu i Naftohazu była taka sama, oraz aby kontrolowali oni przebieg tranzytu zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie. Kijów nie informuje także, kiedy taki dokument może zostać podpisany.

Rosja wstrzymała tranzyt gazu przez Ukrainę 7 stycznia twierdząc, że Kijów kradnie gaz z rurociągu biegnącego przez ten kraj. Rosyjscy politycy oraz przedstawiciele Gazpromu zapowiedzieli, że wznowią ten proces, jeżeli na Ukrainie rozpocznie prace komisja kontrolująca tranzyt.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.