Facebook Google+ Twitter

Rosja i USA: kolejne spięcie?

Rosja prawdopodobnie sprzeda Wenezueli broń wartą ponad 5 miliardów dolarów. Poinformował o tym oficjalnie premier Wladimir Putin, który niedawno przebywał w Caracas z wizytą.

Hugo Chavez i Wladimir Putin / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vladimir_Putin_with_Hugo_Chavez_26_November_2004-3.jpgWenezuela stała się jednym z największych klientów przemysłu zbrojeniowego Rosji. Kilka lat temu wyposażyła się już w systemy obrony powietrznej, jak również samoloty myśliwskie i automaty Kałasznikowa. Wdała na to 4 miliardy dolarów. Obecne zamówienie jest dużo większe.

Stany Zjednoczone są bardzo zniesmaczone wspólnymi interesami obu państw. Wenezuela od zawsze była wrogiem Amerykanów, którzy obawiają się przemocy z jej strony. Jednakże Wladimir Putin nie zamierza zrezygnować ze sprzedaży pomimo tego, że nie chce wchodzić w złe stosunki z USA.

Podobne porozumienie zawarł prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka, który rozpoczął współpracę z prezydentem Chavezem, dotyczącą sprzedaży ropy, której Wenezuela ma podobno więcej niż Arabia Saudyjska. Wynegocjował 80 tysięcy baryłek ropy, które każdego dnia będą docierać do naszych wschodnich sąsiadów.

Natomiast Rosja znalazła klienta nie tylko w Wenezueli, ale również w Chinach, które chcą zakupić rakiety systemu obrony powietrznej. Nieznana jest kwota tej transakcji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 06.04.2010 15:41

Czy ma ktoś pomysł na przekonanie polityków, że najskuteczniejszą bronią jest pożywienie? Najedzeni pozbawieni są złości!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.