Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4922 miejsce

Rosja, jakiej nie znacie

"Rosja jest jedynym imperium, jakie przetrwało w Europie. To fakt warty zastanowienia" - pisał 8 marca tego roku na łamach "Forum" francuski publicysta, Christian Makarian. Rosja to państwo dziwne, co najmniej niesymetryczne.

Uniwersytet Moskiewski / Fot. Eldar Vagapov (Flickr)Nazwa "Rosja" powstała w XV w. Określenie to upowszechniło się w Rosji dopiero w XVIII w. Ojczyzna Dostojewskiego i Tołstoja poprzecinana jest aż 11 strefami czasowymi! Gdy Rosjanie na jednym końcu kładą się spać, na drugim jedzą już śniadanie. Sama Moskwa podzielona została na 2 strefy czasowe. Dzisiejsza Rosja składa się z bagatela: 46 obwodów, 21 republik, 9 krajów, 2 miast wydzielonych (Moskwa i Sankt Petersburg) i z jednego Żydowskiego Obwodu Autonomicznego.

1/6 lądu należy do Rosji


To największe państwo świata. Rosja zajmuje w przybliżeniu 1/9 powierzchni wszystkich lądów. Azjatycko-europejski olbrzym jest większy od Europy z niemal pięćdziesięcioma państwami. Co Cerkwie na wyspie Kiży na jeziorze Onega. / Fot. Matthias Kabel (Wikipedia Commons)więcej, 1/3 powierzchni Rosji, która leży w Europie jest większa niż wszystkie pozostałe państwa europejskie razem wzięte. W tej europejskiej części Rosji zamieszkuje aż 80 proc. wszystkich rosyjskich obywateli. Produktem krajowym brutto na jednego mieszkańca nieznacznie ustępują Polsce.

Rosyjskie rekordy


Moskwa to największe europejskie miasto. Ponad 10 mln mieszkańców czyni je (po Szanghaju, Bombaju i Buenos Aires) czwartym miastem świata. Oprócz największego miasta, Rosja posiada także najdłuższą rzekę Europy - Wołgę i najwyższy budynek w całej Europie - Ostankino. Ta imponująca moskiewska wieża telewizyjna ma ponad 500 m wysokości. Plasuje ją to na 2. miejscu najwyższych budowli świata. Z kolei Jezioro Bajkał to najgłębsze jezioro nie tylko Europy, ale i świata. W Rosji żyje ponad 140 mln ludzi. Jednak jej gęstość zaludnienia jest 15 razy mniejsza niż gęstości zaludnienia Polski! Kolejnym paradoksem wydaje się fakt, że choć Rosja jest 118 razy większa od Bangladeszu, żyje w niej mniej osób.

Muzeum Ermitaż w Sankt Petersburgu nocą / Fot. Robert Breuer (Wikipedia Commons)

Perła północy


Według UNESCO Sankt Petersburg jest 8. najatrakcyjniejszym turystycznie miastem świata. W 2003 roku miasto to odwiedziło 3,12 mln turystów. Na skutek braku promocji, zyski z turystki stanowią tylko 9 proc. rocznych dochodów miasta. Na świecie zaledwie 15 proc. ludzi wie o istnieniu Sankt Petersburgu i jego walorach turystycznych, jak choćby o Twierdzy Pietropawłowskiej, czy jednym z 3 największych muzeów świata - Ermitażu. Niewiele ludzi wie także, że trzecim co do wielkości rosyjskim miastem (po Moskwie i Sankt Petersburgu) jest Nowosybirsk. Miasto to powstało dopiero w 1893 roku, jako osada na trasie nowo zbudowanej Kolei Transsyberyjskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dziękuję. Faktycznie jedno z moich źródeł podało błędną informację i w przybliżeniu stosunek powierzchnie Rosji do powierzchni wszystkich lądów to ok 1/8,5. Podobnie prostuję informację o PKB na jednego mieszkańca, którym nieznacznie przewyższamy Rosję, nie na odwrót.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Rosja zajmuje w przybliżeniu 1/6 powierzchni wszystkich lądów."

1/9.


"Przyrostem krajowym brutto na jednego mieszkańca tylko nieznacznie wyprzedzają Polskę."

Produktem. I nie wyprzedzają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No proszę, tyle ciekawych informacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo ciekawy artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.