Facebook Google+ Twitter

Rosja jakiej nie znacie. Zaproszenie na spotkania z Jackiem Hugo-Baderem w Polsce!

Sprawdź, czy znany polski podróżnik, dziennikarz i reportażysta odwiedzi Twoją bibliotekę.

Okładka książki / Fot. Materiały prasoweJacek Hugo-Bader - znakomity dziennikarz, ale przede wszystkim podróżnik. W swoim życiu zawodowym robił już wiele. Był ładowaczem na kolei i socjoterapeutą w poradni małżeńskiej, pracował jako sprzedawca w sklepie spożywczym. Ta długa i kręta droga do pisarstwa zaowocowała jednak świetną publicystyką. Pisarz od lat związany jest z "Gazetą Wyborczą". Autor "Białej gorączki" oraz niedawno wydanych "Dzienników kołymskich" czytelnikom dał się poznać jako świetny reportażysta.

Środowisko dziennikarskie dwukrotnie nagrodziło go prestiżową nagrodą Grand Press. Również krytyka doceniła jego styl i wyjątkowy dar opowiadania, nagradzając go w 2010 roku Bursztynowym Motylem i nominacją do Nagrody Literackiej Gdynia za "Białą gorączkę", w której z pasją odkrywa, podczas samochodowej podróży, swą ukochaną Rosję. W grudniu na półki księgarń trafiły "Dzienniki kołymskie":

Jadę na Kołymę, żeby zobaczyć, jak się żyje w takim miejscu, na takim cmentarzu. Najdłuższym. Można się tu kochać, śmiać, krzyczeć z radości? A jak tu się płacze, płodzi i wychowuje dzieci, zarabia, pije wódkę, umiera? O tym chcę pisać. I o tym, co tu jedzą, jak płuczą złoto, pieką chleb, modlą się, leczą, marzą, walczą, tłuką po mordach…
Gdy ląduję, w aeroporcie pod Magadanem czytam wielki napis: 'Witajcie na Kołymie - w złotym sercu Rosji'

Jacek Hugo-Bader, "Dzienniki kołymskie"

Biała gorączka


Zapis niesamowitej, wręcz szaleńczej wyprawy, przez całą Rosję, od Moskwy aż po Władywostok, opisanej w „Białej gorączce”, zmusza do egzystencjalnych refleksji. A to za sprawą bohaterów, jakich pisarz spotyka na swej drodze. Wachlarz autentycznych postaci jest bogaty: od wdów po górnikach, narkomanów, chorych na AIDS homoseksualistów, moskiewskie prostytutki, samozwańczych hiphopowców i wcielenia Jezusa, po szamanów, hippisów i zwykłych mechaników naprawiających jego łazika, którym niczym wehikułem czasu przenosi się do miejsc dawno zapomnianych - dla zwykłego człowieka niedostępnych. A do tego egzotyka śnieżnych, bezbrzeżnych pustkowi Rosji, setki kilometrów przemierzanych przez syberyjską tundrę i ekstremalne warunki, w których nawet olej silnikowy zmienia się w konsystencję pasty do zębów, a wódka gęstnieje. W takich oto okolicznościach budzi się w sercu mieszkańców alkoholowa biała gorączka, postrach każdego Rosjanina… Wódka, to ona tak naprawdę tutaj rządzi. Powszechnie dostępny i tani środek znieczulający i rozweselający każdego. Podwójnie skoncentrowana siła do usuwania plam na sumieniu - białe czyste szaleństwo, eutanazja duszy, morfina sumienia.

Odwaga do odwiedzania miejsc, gdzie diabeł już dawno przestał mówić dobranoc, chęć rozmowy z ludźmi, z którymi nikt nie chce rozmawiać, zbliżenie się do biedy, metodą wtopienia się w tłum i całkowitego w nim rozpłynięcia czynią z tej książki wstrząsający i wyjątkowy zapis życia we współczesnej Rosji. Efekt uzyskany poprzez zatarcie granic między autorem i jego bohaterami, sprawia, że w reportażach Badera wszyscy są ważni i wszyscy są równi.

Oto kolejna, tym razem wiosenna wyprawa Jacka Hugo-Badera, do której zapraszam. Tym razem pisarz nie zmierza do Rosji, ale wyrusza w podróż po Polsce, na spotkanie z czytelnikami, odwiedzając ponad 40 miast i miasteczek:

Sprawdź miasta, które odwiedzi Jacek Hugo-Bader --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Marcin Kaczor
  • Marcin Kaczor
  • 08.03.2012 14:28

Też zazdroszczę i żałuję tylko, że w trójmieście żadnego spotkania nie będzie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krysztofie, Pani Marzeno, wybieram się na Sosnowieckie spotkanie z Panem Baderem, i mam nadzieję, że uda mi się zamieścić tutaj relacj :) Panie Sławomirze dziękuję i - zapraszam tym bardziej :) pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapowiada się fascynująco. Prawdziwa uczta dla koneserów literatury i dla uzależnionych od podróżowania. Taki rajd! Kuszące, piękne zaproszenie, pani Dario.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też mam taką nadzieję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zazdroszczę tym, którzy będą mogli się spotkać z Jackiem Hugo - Baderem. Mam nadzieję, ze ktoś z W24 napisze relację...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.