Facebook Google+ Twitter

Rosja jednoczy się w żałobie z Polakami

"Modlimy się razem z Wami, to także nasza tragedia" - oświadczył premier Rosji Władimir Putin. W obliczu katastrofy lotniczej, która miała miejsce 10 kwietnia w Smoleńsku Rosjanie łączą się z nami w bólu i smutku.

Premierzy: Putin i Tusk wczoraj wieczorem wspólnie złożyli kwiaty na miejscu katastrofy i oddali hołd jej ofiarom. Później długo rozmawiali o tym, jak uporać się z tragicznymi skutkami tego zdarzenia. Dla wszystkich dużym zaskoczeniem był serdeczny uścisk premiera Rosji, który wyraził szczere kondolencje całemu narodowi polskiemu i zaoferował pomoc. Zaznaczył też, że chce, aby śledztwo w sprawie tragedii zakończyło się szybko i było prowadzone we współpracy ze stroną polską.

Prezydent Dmitrij Miedwiediew ogłosił 12 kwietnia dniem żałoby narodowej w Rosji i osobiście przekazał tę informację w orędziu do narodu polskiego. Oprócz słów wyrażających głębokie współczucie Rosjanie deklarują swoje konkretne wsparcie.

 / Fot. PAP/Andrzej GrygielWiceburmistrz rosyjskiej stolicy Piotr Biriukow zapewnił, że wszystkie służby Moskwy są przygotowane do przyjęcia rodzin ofiar tragedii. Na wszystkich lotniskach dyżurują lekarze, psychologowie i tłumacze. Zapewniono też środki transportu i zarezerwowano 450 miejsc w trzech moskiewskich hotelach. "Moskwa bierze na siebie wydatki na przyjęcie rodzin polskich ofiar katastrofy. Chodzi o mieszkanie, wyżywienie i pomoc medyczną. Wszystkie hotele będą wyposażone w dodatkowe autobusy potrzebne do obsługi polskich obywateli".

Szefowa rosyjskiego Ministerstwa Zdrowia Tatiana Golikowa zapewniała, że służby medyczne są gotowe do zrealizowanie zadań związanych z medycyną sądową. Dodała, że przygotowano 400 stanowisk do przeprowadzenia sekcji zwłok i identyfikacji. Golikowa powiedziała, że rodzinom ofiar będzie zapewniona pomoc psychologiczna. "Psychologowie będą pomagać członkom rodzin ofiar podczas całej procedury identyfikacji zwłok. Zorganizowana jest też pomoc psychologiczna we wszystkich hotelach, w których mieszkać będą rodziny ofiar" - poinformowała.

"Nie chcieliśmy, ale znów przysporzyliśmy wam bólu" - tymi słowami do rodzin ofiar tragedii pod Smoleńskiem i do narodu polskiego zwrócił się komentator radia Echo Moskwy Matwiej Ganapolski. "Wybaczcie, że kolejne nieszczęście przyniosła wam Rosja!" - dodał. "Proszę o wybaczenie za to, że wasi bliscy zginęli właśnie wtedy, gdy lecieli do mojego kraju. O wybaczenie proszę także Polskę. Za to, że w moim kraju zginęła część jej elity politycznej" - napisał Ganapolski w swoim blogu na stronie rozgłośni.

"Wybaczcie, że tylu Polaków pochłonęła znów nasza ziemia. Współczuję wszystkim Polakom i łączę się z wami w bólu" - to słowa przypadkowego rosyjskiego przechodnia zaczepionego przez dziennikarza z Polski.

W telewizji państwowej Rossija, w prime-time, wyemitowany zostanie film Andrzeja Wajdy "Katyń". To niewątpliwie przełom w relacjach polsko-rosyjskich.

Źródła: onet.pl, gazetaprawna.pl. tvn24.pl oraz relacje tv

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.