Facebook Google+ Twitter

"Rosja jest gotowa, by ograniczyć swój arsenał broni jądrowej"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-20 13:46

Prezydent Rosji zadeklarował gotowość jego kraju do radykalnego zmniejszenia arsenału broni jądrowej. Dmitrij Miedwiediew poinformował też , że ilość pocisków jądrowych powinna być mniejsza niż przewiduje to porozumienie z 2002 roku.

Miedwiediew wyraził nadzieję, że jego rozmowy z Barackiem Obamą na temat nowego porozumienia o redukcji broni jądrowej będą udane. "Mamy nadzieję na zawarcie konkretnego i zobowiązującego porozumienia" - stwierdził Miedwiediew.

Rosyjskie media zwracają uwagę, że okres ważności porozumienia o redukcji broni jądrowej Start-1 kończy się 5 grudnia. Przewidywało ono , że Stany Zjednoczone i Rosja ograniczą ilość głowic jądrowych do 6 tysięcy sztuk, a ilość rakiet balistycznych do 1600. Zaś w 2002 roku w Moskwie zostało podpisane uzupełniające porozumienie o redukcji pocisków jądrowych do 1700-2200 jednostek każdej ze stron. Ten poziom Rosja i Stany Zjednoczone miały osiągnąć w grudniu 2012 roku.

W czerwcu dowódca rosyjskich wojsk strategicznego przeznaczenia generał Nikołaj Sołowcow powiedział, że nowe porozumienie może ograniczyć ilość pocisków jądrowych do 1500 sztuk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.