Facebook Google+ Twitter

Rosja. Katastrofa śmigłowca przed wizytą Putina [aktualizacja]

Na dzień 6 czerwca wciąż nie wiadomo ile było osób na pokładzie śmigłowca Mi-8, który spadł do jeziora w obwodzie Murmańska; donoszono o 17-19 ludziach. Pasażerami byli ważni urzędnicy, którzy najprawdopodobniej przygotowywali wizytę Putina

Flaga Rosji. wikipedia http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/f/f3/Flag_of_Russia.svg licencja: public domain / Fot. Zscout370W nocy z 31 maja na 1 czerwca miała miejsce katastrofa śmigłowca Mi-8 rosyjskich linii lotniczych SPARK Avia. Maszyna runęła do jeziora Munoziero w rejonie terskim obwodu murmańskiego. Około godz. 0.30 czasu moskiewskiego (godz. 22.30 w Polsce) otrzymano informację o wypadku śmigłowca na jeziorze. Inne źródła podają, że tragedia miała miejsce o 7.45 czasu moskiewskiego (godz. 5.45 w Polsce). Niemniej jak podają rosyjskie media, w tym vesti.ru: "Alarm został podniesiony przez helikopter murmańskiego przedsiębiorstwa lotniczego, który z powodu złych warunków pogodowych był zmuszony do lądowania. O godz. 00.30 [czas moskiewski; w Polsce 22.30 - przyp. aut.] od mieszkańców i jednostek poszukiwawczych otrzymano informację o katastrofie śmigłowca w pobliżu jeziora Wostoczne Munoziero" - powiedział Władimir Gusiew, dyrektor zarządzania kryzysowego Rosji w regionie Murmańska. Wcześniej, o godz. 20.21 czasu moskiewskiego (18.21 w Polsce) utracono łączność z załogą śmigłowca.

Na dzień 6 czerwca wciąż brak ostatecznej informacji o liczbie ofiar katastrofy

"Śmigłowiec znajduje się w jeziorze. Pracuje tam grupa ratowników i nurków. Wszystkich jest 96 osób i 18 sztuk sprzętu" - powiedział rzecznik biura prasowego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Liczba pasażerów jaką podają rosyjskie media nie jest ostatecznie ustalona. Informowano, że na pokładzie było 17 do 19 osób

Po katastrofie odnaleziono żywych dwóch pasażerów. Jednym z nich jest zastępca dyrektora ds. Rozwoju Regionalnego w petersburskim Instytucie Leśnictwa Aleksander Stiepczenko. Jego stan jest poważny, ale stabilny. Doznał otwartego złamania lewej nogi. Drugim ze szczęśliwie ocalałych jest naczelny lekarz OAO "Girwas" Walerij Kupcow, który z nieskomplikowanym złamaniem prawej nogi pozostaje w dość stabilnym stanie.

Prawdopodobnie miały miejsce przygotowania do wizyty Władimira Putina. Takie informacje podają nieoficjalnie tamtejsze media. Rosyjski przywódca miał przybyć w najbliższych dniach do parku narodowego "Chibiny" oraz spędzić czas na ulubionym zajęciu, czyli łowieniu ryb.

Według wyjaśnień Igora Panina z centrum zarządzania kryzysowego MSN północno-zachodniego obwodu, kadłub śmigłowca odnaleziono o 200 metrów od brzegu rzeki Szczuczy (dopływ Obu). Trudne warunki pogodowe nie pomagały w akcji ratunkowej. Śmigłowiec spoczywa na głębokości 3-5 metrów pod taflą jeziora. Po uderzeniu w powierzchnię wody rozpadł się na trzy części.

Do tej pory ratownicy przeczesali teren o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Z jeziora wyłowiono ciała piętnastu ofiar katastrofy. Wrak Mi-8 nadal spoczywa w wodzie. Specjaliści z ekipy poszukiwawczej spodziewają się znaleźć tam kolejne ciała.

Główna wersja przyczyn katastrofy

Komisja śledcza, która wszczęła dochodzenie w sprawie katastrofy śmigłowca nie jest już skłonna upatrywać przyczyn katastrofy w awarii maszyny jak miało to miejsce jeszcze tydzień temu. Obecnie za główną wersję śledztwa przyjęto naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lotniczym przez załogę śmigłowca, co skutkowało utratą kontroli nad maszyną. Obrazu sytuacji dopełnia fakt, że w feralnym czasie panowały złe warunki pogodowe, co dodatkowo przyczyniło się do utraty orientacji przez pilota.

Lista pasażerów została sporządzona po wypadku i nie została w całości potwierdzona. Przyjęto wstępnie, że podróżującymi byli, m.in:
minister ds. ekologi i zasobów naturalnych obwodu murmańskiego Aleksander Smirnow, inny urzędnik tego ministerstwa Aleksander Alkimczikow, gubernator obwodu murmańskiego Sergej Skomorochow, szef administracji Kirowska Andriej Zwonar, oraz Konstantin Nikitin, Aleksiej Grigorijew i Wasilij Polikanow, dyrektorzy przedsiębiorstwa wydobywczego OAO Apatit.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.