Facebook Google+ Twitter

Rosja może wykorzystać bazy na Kubie i w Wenezueli

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-14 12:00

Rosja może wykorzystywać lotniska na Kubie i w Wenezueli do stacjonowania bombowców strategicznych. Poinformował o tym szef rosyjskiego sztabu lotnictwa dalekiego zasięgu.

Generał Anatolij Żicharjew powiedział, że na Kubie jest 4-5 lotnisk, na których mogą lądować samoloty dalekiego zasięgu. I jeśli będzie polityczna decyzja przywódców obu państw, to rosyjskie samoloty gotowe są tam polecieć.

Generał Życharjew powiedział, że prezydent Wenezueli zaproponował wykorzystanie lotniska na wyspie Achila. Rosyjskie samoloty miałyby tam stacjonować czasowo, gdyż konstytucja Wenezueli zakazuje istnienia obcych baz na jej terytorium. Wykorzystanie lotniska w Wenezueli byłoby możliwe po jego modernizacji, gdyż na razie jest za krótkie do lądowania bombowców strategicznych.

Rosja w sierpniu 2007 roku po dłuższym okresie wznowiła loty samolotów dalekiego zasięgu. W roku ubiegłym dwa samoloty Tu-160 odbyły lot bez międzylądowania do Wenezueli.

Przywódcy Wenezueli i Kuby znani są z antyamerykańskiego nastawienia. Obu krajom Rosja niedawno zgodziła się udzielić pożyczki.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.