Facebook Google+ Twitter

Rosja. Największe manewry wojskowe od czasów ZSRR

Tysiące żołnierzy z różnych stron kraju, biorących udział w manewrach przetransportowano lądem, powietrzem i wodą na Sachalin - rosyjską wyspę położoną na Pacyfiku.

 / Fot. Wikimedia CommonsNa Sachalinie odbywają się największe od czasów Związku Radzieckiego manewry wojskowe. We wtorek obserwował ich przebieg prezydent państwa Władimir Putin. W manewrach bierze udział 160 tysięcy żołnierzy, 5 tys. czołgów, 130 samolotów bojowych i kilkadziesiąt okrętów wojennych.

Zobacz zdjęcia - Ćwiczenia rozpoczęły się w piątek i będą trwały do końca tygodnia (AFP) - interia.pl.

Ćwiczenia rozpoczęły się w ostatni piątek i będą odbywać się do końca tygodnia. Tysiące żołnierzy z różnych stron kraju, przetransportowano lądem, powietrzem i wodą na Sachalin - rosyjską wyspę położoną na Pacyfiku.

Manewry, odbywające się na obszarze o kilku strefach czasowych, stanowią część planu wojskowego, który skierowany jest na "poprawę mobilności wojsk". Niektóre jednostki wysłano z miejsc zakwaterowania w rejon odległy o tysiące kilometrów. Komandosów przewieziono samolotami transportowymi, a część innych oddziałów sił specjalnych przetransportowano na Sachalin promami, pod silną eskortą okrętów i myśliwców.

Rosyjskie manewry – jak podają źródła wojskowe - nie są wymierzone w jakikolwiek kraj; stanowią element "rutynowego szkolenia bojowego" - zapewnił zagranicznych attache wojskowych, wiceminister obrony Rosji - Anatolij Antonow. Jednak niektórzy eksperci są zdania, że jest to w znacznej mierze, demonstracja siły wobec Chin i Japonii. Ponadto stanowią wielki pokaz "odradzającej się rosyjskiej potęgi militarnej" – komentuje amerykańska agencja Associated Press.

Emerytowany członek rosyjskiego sztabu generalnego sił zbrojnych, Konstantin Siwkow, powiedział, że część manewrów, która odbywa się na Sachalinie, ma na celu "przećwiczenie symulowanej reakcji wojsk, na atak sił japońskich i amerykańskich".

Wiceminister obrony Anatolij Antonow zapewnił, że władze Rosji dostarczyły sąsiadom szczegółowe informacje na temat organizowanych manewrów, jeszcze przed ich rozpoczęciem. Chiny natomiast dostały "najbardziej wyczerpujące dane" w zakresie ćwiczeń, zgodnie z umową zobowiązującą oba państwa do informowania się wzajemnego o aktywności swoich wojsk, przy liczącej 4,3 tys. km wspólnej granicy.

Zobacz zdjęcia (6) – wielkie manewry na Sachalinie (Autor foto: RIA-NOVOSTI/ Alexei Nikolsky, AFP) - interia.pl.

Sachalin to rosyjska wyspa na Oceanie Spokojnym położona u wybrzeży Rosji. Pod względem administracyjnym należy do obwodu sachalińskiego. Od stałego kontynentu oddziela ją Cieśnina Tatarska (7,3 km szerokość w najwęższym miejscu), a od japońskiej wyspy Hokkaido oddziela ją Cieśnina La Pérouse'a. Wyspa ma 948 km długości i zajmuje powierzchnię 72,5 tys. km².

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.