Facebook Google+ Twitter

Rosja o północy odetnie prąd Białorusi

W związku z brakiem porozumienia w sprawie spłaty 43 mln dol. długu przez Białoruś na rzecz rosyjskiego monopolisty eksportowego Inter RAO, dostawy prądu na Białoruś zostaną wstrzymane dzisiaj o północy.

 / Fot. Tomasz OsuchJak poinformowała rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti, Mińsk nie zgodził się zapłacić zaległych 43 mln dol. jedynej firmie na rosyjskim rynku zajmującej się eksportem prądu. W związku z tym Inter RAO zdecydował, że od północy prąd na Białoruś nie popłynie.

"Do 8.30 czasu moskiewskiego nie wpłynęła do nas żadna płatność za energię elektryczną... 29 czerwca o godz 0.00 całkowicie odetniemy dostawy energii elektrycznej na Białoruś. Czekamy, aż Białoruś w pełni spłaci swoje ługi i zapłaci następny rachunek" - powiedział rzecznik prasowy rosyjskiego giganta energetycznego.

Inter RAO dostarcza na Białoruś około 7 procent swojej produkcji energii elektrycznej. Przez kilkanaście miesięcy Białoruś odsprzedawała nadwyżki rosyjskiej energii krajom sąsiednim. Białoruskie władze nie są w stanie spłacić zadłużenia z powodu kryzysu ekonomicznego i walutowego. Największym obecnie problemem dla Mińska jest pozyskanie obcej waluty. Deficyt energii elektrycznej może jeszcze pogorszyć sytuację gospodarczą naszego wschodniego sąsiada.

Nie wiadomo jednak na ile poważne są groźby rosyjskiej firmy wobec Białorusi. Na początku czerwca zmniejszyła ona dostawy swego surowca o połowę, strasząc kilkakrotnie całkowitym ich wstrzymaniem, czego jednak do tej pory nie uczyniła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

levy
  • levy
  • 29.06.2011 08:03

Ktoś sprawdził, odcięła ?
Czekacie na wiadomości z PAP ? Wtedy ''powieje'' świeżą informacją ? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

BIAŁE NOCE NA EKSPORT

Znany ze swojej pomysłowości OJCIEC DYREKTOR BIAŁORUSKICH KOŁCHOZÓW,uwielbiany przez część białoruskiej społeczności - zapewnił sobie zapewne i narodowi - przy okazji - eksport białych nocy, które jako nieenergetyczne są bardziej ekologiczne, widowiskowe i estetyczne. No i kto krakał, że prostactwo w odwrocie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.