Facebook Google+ Twitter

Rosja odetnie gaz Białorusi?

Gazprom ostrzegł dziś białoruskie władze, że jeżeli nie zostanie uregulowane, wciąż rosnące, zadłużenie Białorusi, to dostawy gazu do tego państwa ulegną zmniejszeniu i mogą nawet zostać wstrzymane.

Czy Rosja odetnie gaz jednemu ze swoich najbliższych polityczno-militarnych? Na zdjęciu: prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko oraz prezydent Rosji Dimitrij Miedwiediew. / Fot. Presidential Press and Information Office, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dmitry_Medvedev_19_August_2008-1.jpgRzecznik prasowy, kontrolowanego przez rosyjskie władze, gazowego monopolisty, Siergiej Kuprjanow, skierował dziś list do dyrektora generalnego Beltransgazu, Władimira Majorowa, w którym oświadczył, że jeżeli do 21 czerwca Beltransgaz nie zapłaci zaległych 200 mln dolarów za rosyjski gaz, to dostawy tego surowca do Białorusi zostaną zmniejszone proporcjonalnie do wysokości długu.

Już w piątek prezydent Rosji Dimitrij Miedwiediew dał Białorusi 5 dni na spłacenie długu i jak zaznaczył, w przypadku odmowy lub opóźnienia w spłacie, zostaną podjęte odpowiednie kroki włącznie z możliwością całkowitego wstrzymania dostaw.

Białoruś odmówiła uiszczenia opłat za rosyjski gaz po cenie 169 dolarów za 1000 metrów sześciennych w pierwszym kwartale oraz 185 dolarów w drugim kwartale roku. Zamiast tego płaciła tylko 150 dolarów za 1000 metrów sześciennych rosyjskiego gazu, co przedstawiciel Gazpromu określił jako 'cenę wziętą z powietrza'".

Problemy w porozumieniu się Rosji i Białorusi w kwestiach dostaw gazu pojawiają się od początku roku. Białoruskie władze uważają, że gaz importowany z Rosji, rosyjsko-białorusko-kazachstańskiej unii celnej, powinien być wolny od opłat celnych. W związku z przeciągającymi się negocjacjami z Moskwą, pod koniec maja prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko stwierdził, że Białoruś jest gotowa oddać Rosji Beltransgaz oraz rafinerię w Mozyrze w zamian za zmniejszenie przez Gazprom cen dostaw gazu do jego kraju.

Źródło: RIA Novosti

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 17.06.2010 23:36

muszą , kopiejka ważniejsza

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dogadają się.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.