Facebook Google+ Twitter

Rosja odnowi swoje strategiczne siły jądrowe o 100 procent

Wicepremier Rosji zapowiedział oficjalnie, że Rosja odnowi swoje strategiczne siły jądrowe o 100 procent, a nie 70 procent, jak mówiono wcześniej. Dmitrij Rogozin nie pała miłością do Zachodu i zapowiada znaczną odmianę rosyjskiej armii.

Rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin na konferencji prasowej w Moskwie. A.Savin [CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or FAL], via Wikimedia Commons / Fot. A.SavinRosja odnowi swoje strategiczne siły jądrowe o 100 procent, a nie 70 procent, jak wcześniej ogłoszono. To informacja, którą zaprezentował oficjalnie wicepremier Dmitrij Rogozin na antenie Rossija TV. Człowiek odpowiedzialny za rozwój rosyjskiego przemysłu obronnego i kosmicznego powiedział: "Tworzenie technicznych podstaw dla strategicznych sił jądrowych przebiega w szybszym tempie, i w rzeczywistości, nie będziemy odnawiać 70 procent SSJ, ale 100 procent." Już w 2015 roku armia, nie wyłączając marynarki, będzie dysponować najnowszą technologią, która wyprze 30 procent broni użytkowanej obecnie. W roku 2020 nowoczesny oręż zastąpi 70 procent broni starszego typu.

"Czy powinniśmy zadziwić naszych kolegów i czy niezbędnym jest wymachiwać wszystkimi rodzajami broni, aby ich zaskoczyć? Coś musi być zachowane jako cichy sekret dla siebie, który ujawni się w najbardziej krytycznym momencie" - Russia Today cytuje wicepremiera Rogozina. Polityk znany z nacjonalistycznych poglądów i niechęci do Zachodu zaznaczał, że rosyjska armia musi być zwarta, aby w razie konieczności stawić czoło "wszelkim zagrożeniom jakie niesie z sobą teatr wojenny."

Rogozin oświadczył, że Rosja poradzi sobie bez francuskich okrętów desantowych typu Mistral, których dostawa stanowi problem dla kontrahentów z uwagi na sytuację na Ukrainie. Rosyjski wicepremier określił zmianę stanowiska Francji wobec wiążącej umowy jako "bezprawie", tym bardziej że jedna trzecia statku została wyprodukowana w Rosji: "Rufowa część Mistrala została zbudowana w Stoczni Bałtyckiej w Petersburgu, więc jeśli chcą zachować okręt, będziemy musieli oderwać jego rufę." Rogozin dodawał: "Z tego samego powodu, nie jest możliwe, aby dokonać transferu tego pół statku na rzecz kogokolwiek innego" - nadmienił też o konsekwencjach jakie wynikają w przypadku naruszenia warunków umowy, czyli zwrot pieniędzy jakie Rosjanie wpłacili. Według niego kara wyniesie 1,1 mld. Ponadto Rogozin wskazał, że Francja ryzykuje status solidnego dostawcy wobec WTO (World Trade Organization - Światowa Organizacja Handlu). Ostatecznie specjalista w dziedzinie militariów począł bagatelizować potrzebę posiadania Mistrala twierdząc, że okręty tego typu nie są optymalne dla klimatu Rosji. W jego opinii, francuski produkt pierwotnie zaprojektowano do użytkowania w basenie Morza Śródziemnego, a więc nie będzie spełniać należycie swoich zadań na rosyjskich morzach północnych.

Rosjanie twierdzą, że bez większych problemów mogą produkować statki dorównujące francuskim Mistralom. Wicepremier powiedział też, że Rosja chce zapraszać najlepszych światowych specjalistów do pracy: "W zasadzie, ucieszylibyśmy się zatrudniając francuskich budowniczych okrętów. Nie żartuję. Będziemy zatrudniać najlepszych specjalistów z całego świata już teraz." Mile widziani będą również pracownicy ukraińscy dla których procedura uzyskania rosyjskiego obywatelstwa będzie uproszczona. Zarazem rosyjski przemysł zbrojeniowy uniezależni się od wszystkich ukraińskich dostaw w czasie dwóch i pół roku.

Reforma armii rosyjskiej rozpoczęła się w 2008 roku i jest największym tego rodzaju przedsięwzięciem w postsowieckiej historii kraju. Dowództwo i kontrola nad armią zostały znacznie zmienione. Wielkość armii i liczbę poborowych poddano redukcjom, zaś przybyło żołnierzy zawodowych. Odnotowano wzrost wynagrodzeń i rozwiązano problemy mieszkaniowe kadry oficerskiej. Program intensywnych zbrojeń i głębokich przeobrażeń potrwa do 2020 roku.


źródło: Russia Today

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.