Facebook Google+ Twitter

Rosja: Patriarcha Aleksy II nie żyje

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-05 11:20

Zmarł Aleksy II, prawosławny duchowny, 15. prawosławny patriarcha Moskwy i Wszechrusi od 1990 roku. Miał 79 lat.

Od lat 60. Aleksy II pełnił ważne funkcje w strukturach administracyjnych Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, najpierw przy patriarsze Aleksym I, a potem Pimenie. W 1990 roku po śmierci Pimena, Sobór Biskupów wybrał Aleksego II na stanowisko Patriarchy Moskwy i Wszechrusi. Intronizacja odbyła się w lipcu 1990 roku w moskiewskim Soborze Bogojawleńskim.

Gdy Benedykt XVI został wybrany na papieża Aleksy II wyraził przekonanie, że będzie on papieżem przełomu ekumenicznego. Wcześniej Aleksy II odrzucił gest pojednania między kościołami katolickim i prawosławnym wystosowany przez Jana Pawła II.

Aleksy II urodził się 23 lutego 1929 roku. Ukończył Leningradzkie Seminarium Duchowne, oraz Leningradzką Akademię Duchowną. W 1949 roku, gdy zaczął uczęszczać do Leningradzkiej Akademii Duchownej, już w trakcie pierwszego semestru nauki został wyświęcony na diakona.

W 1950 roku, otrzymał wyższe święcenia kapłańskie i został mianowany proboszczem parafii w estońskim mieście Jychwi. Od 1957 roku był kapłanem w Soborze Zaśnięcia Matki Bożej w Tartu. W marcu 1961 roku przyjął święcenia mnisze w Ławrze Świętej Trójcy w Siergijew-Posadzie, zachowując dotychczasowe imię. W 1961 roku na mocy decyzji Świętego Synodu został mianowany biskupem Tallińskim i Estońskim. W 1964 roku został mianowany arcybiskupem, a w lutym 1968 roku metropolitą.

W 1990 roku Sobór Biskupów wybrał Aleksego II na stanowisko Patriarchy Moskwy i Wszechrusi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.