Facebook Google+ Twitter

Rosja pomoże Białorusi przy elektrowniach jądrowych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-27 14:42

Białoruski wicepremier Andrej Semaszko twierdzi, że Rosja jest gotowa wesprzeć finansowo budowę elektrowni atomowej na Białorusi. Według słów Semaszki - Moskwa da Mińskowi kredyt na budowę reaktorów jądrowych w wysokości 9 miliardów dolarów.

Białoruski wicepremier powołał się na wypowiedź szefa rosyjskiego rządu Władimira Putina, że "Rosja jest gotowa pozytywnie rozpatrzyć wniosek o finansowe wsparcie tego projektu". Putin potwierdził również chęć uczestnictwa rosyjskich koncernów w tym przedsięwzięciu.

Białorusini już rok temu utworzyli departament energetyki jądrowej. Wysłali odpowiednie powiadomienia do międzynarodowych instytucji monitorujących tego typu inwestycje i rozpoczęli szkolenia specjalistów. Zaprojektowaniem i budową reaktorów ma zająć się rosyjski koncern Rosatom.

Decyzję tę krytykuje białoruska opozycja. Jej liderzy twierdzą, że rosyjskie projekty są nienowoczesne i zawodne, w związku z czym istnieje duże prawdopodobieństwo powtórzenia się katastrofy podobnej do tej z Czarnobyla. Takie stanowisko zajmują również specjaliści z: Francji, Niemiec, Ukrainy i Chin.

Mińsk chce, aby pierwszy reaktor atomowy na Białorusi rozpoczął pracę już w 2016 roku, a kolejny - dwa lata później.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.