Facebook Google+ Twitter

Rosja pomoże wybudować elektrownię atomową Atucha III w Argentynie

Rosatom, rosyjski koncern energetyczny, pomoże wybudować elektrownię Atucha III. Oferuje też pomoc w budowie dwóch kolejnych siłowni. Porozumienie w tej sprawie podpisali prezydenci: Argentyny - Cristina Fernandez de Kirchner i Rosji - Władimir Putin.

 / Fot. PAP/EPAPorozumienie pomiędzy Rosją a Argentyną przewiduje, iż Rosatom, rosyjski koncern energetyczny, będzie uczestniczył w budowie argentyńskiej elektrowni atomowej Atucha III. Ponadto Rosja zaoferowała stronie argentyńskiej pomoc w budowie kolejnych elektrowni na "komfortowych warunkach finansowych".

"To porozumienie potwierdza nasze więzi przyjaźni i współpracę strategiczną" - skomentowała umowę z Rosją prezydent Argentyny.

Dla Argentyny jest ono niezwykle istotne, ponieważ kraj, borykający się z kryzysem energetycznym, musi bardzo szybko odrabiać zaległości. Argentyna rozbudowuje energetykę nuklearną, zmniejszyć zależność od paliw kopalnych. Associated Press, cytowany przez PAP, zwraca uwagę na fakt, że czyni to, mimo iż posiada jedne z największych na świecie złóż gazu i ropy w skałach łupkowych. Nie są one jednak eksploatowane, bo zagraniczne koncerny obawiają się "interwencjonistycznej polityki rządu Argentyny w dziedzinie energetyki". Prezydent Fernandez zaprosiła członków delegacji rosyjskiej do odwiedzenia jednego z takich złóż w prowincji Neuquen.

Prezydent Putin po spotkaniu z argentyńską prezydent, udaje się do Brazylii, gdzie w Rio de Janeiro obejrzy finałowy mecz i spotka się z głowami państw.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Argentyna - atomowy gaucho.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.