Facebook Google+ Twitter

Rosja. Pożar na złomowisku odpadów radioaktywnych

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-09-02 22:41

Z tygodniowym opóźnieniem do mediów dotarła informacja, że w piątek 27 sierpnia, w zamkniętej stoczni w Aleksandrowsku (dawniej Polyarny) wybuchł pożar, który objął terminal, będący składowiskiem odpadów radioaktywnych.

http://de.wikipedia.org/wiki/Poljarny / Fot. jon218Rosyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że pożar, który wybuchł w Stoczni nr 10 nie pociągnął za sobą ofiar i został opanowany w ciągu 2 godzin. Promieniowanie w pobliżu miejsca pożaru osiągnęło 40 mikro-rentgenów na godzinę, czyli około trzech razy więcej niż normalny poziom dla tej okolicy. Dane z 2004 roku mówią o 600 metrach sześciennych stałych odpadów radioaktywnych przechowywanych na terenie Stoczni nr 10.

We wrześniu 1996 r. ministrowie obrony Norwegii, Rosji i Stanów Zjednoczonych podpisali deklarację o współpracy w ochronie środowiska Arktyki. Aleksandrowsk leży około 120 km od granicy Norwegii, pomimo porozumienia strona norweska nie została poinformowana o pożarze.

Na Półwyspie Kolskim składowane są wycofane już z floty okręty wojenne o napędzie atomowym. Choć nie są już używane, pozostają źródłem promieniowania i przecieków radioaktywnych. To nie pierwszy tego typu wypadek. Pod koniec maja zatonął przy nabrzeżu stoczni statek "Siverka" transportujący wypalone paliwo jądrowe.
Nikt z dziennikarzy ani tez organizacji ekologicznych nie został jest wpuszczony na teren Stoczni.


źródło: Barentsobserver

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 06.09.2010 13:19

Nie jest tajemnicą, że wile z tych okrętów wykorzystywane jest, jako źródło energii elektrycznej dla bazujących w pobliżu składowiska resztek armii po starym systemie ZSRR. Cóż, Czarnobylska katastrofa to zaledwie preludium tego, co jeszcze może nas spotkać, gdyż w pewnym okresie produkował Związek Radziecki okręty o napędzie atomowym na szeroką skalę i nikt nie zastanawiał się co będzie z nimi, gdy zakończy się ich kres eksploatacji... Sam człowiek zgotował sobie taki los..... Ciekawa informacja (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak czytam podobne informacje, to mam wrażenie, że Związek Radziecki nie upadł...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.