Facebook Google+ Twitter

Rosja. Prezydent Władimir Putin wydał carskie przyjęcie na Kremlu

Podczas, gdy mieszkańcy Paryża fetowali zwycięstwo swojego nowego prezydenta pod gołym niebem, około tysiąca gości z Moskwy, Rosji i z różnych stron świata, brało udział w uroczystym wielkim przyjęciu odbywającym się w Wielkim Pałacu Kremlowskim.

 / Fot. EPA/ALEXEY DRUGINYN / RIA NOVOSTIWładimir Putin został dziś zaprzysiężony na prezydenta Rosji w Wielkim Pałacu Kremlowskim Obserwatorzy uroczystości komentują, że była ona tak piękna i przeprowadzona z taki rozmachem, że prezydentowi pozazdrościłby nawet sam car Rosji. Po złożeniu w samo południe przysięgi na konstytucję i wypowiedzeniu sakramentalnych 33 słów, nowy-stary gospodarz Kremla, prezydent Federacji Rosyjskiej, wydał w Moskwie z okazji swojej inauguracji, przyjęcie dla około tysiąca zaproszonych gości.

W inauguracji prezydentury, na zaproszenie nowego prezydenta Władimira Putina, przybyli na Kreml: członkowie rządu, przywódcy regionów państwa, przedstawiciele Rady Federacji i Dumy Państwowej, sędziowie, generałowie, zwierzchnicy Kościołów, biznesmeni, reprezentanci świata nauki, dziennikarze, twórcy kultury i sportowcy. Byli też szefowie misji dyplomatycznych obcych państw akredytowani w Moskwie i zagraniczni goście Putina, w tym m.in. były premier Włoch i były kanclerz Niemiec.

Po zaprzysiężeniu, prezydent Władimir Putin oznajmił zebranym, rodakom i światu, że Rosja wkracza w nową fazę rozwoju. "Będziemy musieli rozwiązać zadania o zasadniczo nowej jakości, poziomie i skali. Nadchodzące lata zadecydują o losach Rosji na dziesięciolecia" – podkreślił nowy prezydent. Zwrócił uwagę, że jego poprzednik Miedwiediew zapewnił ciągłość i stabilność w rozwoju Rosji, dał nowy impuls do modernizacji kraju. "Rosja ma wielką historię i równie wielką przyszłość" – zaakcentował Putin.

Ceremonia zaprzysiężenia trwała pół godziny. Następnie prezydent Putin przejął na Kremlu od Dmitrij Miedwiediewa zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. Jako nowy naczelny dowódca sił zbrojnych, w obecności ministra obrony, przejął też "czarną walizeczkę" z kodami do strategicznego arsenału atomowego. Końcowym akcentem uroczystości była parada Pułku Kremlowskiego na Placu Soborowym, którą nowy prezydent Rosji przyjął w towarzystwie ustępującego prezydenta państwa.

Później prezydent Władimir Putin przeszedł do Soboru Zwiastowania, w którym zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryl odprawił modlitwę w intencji jego prezydentury. W ceremonii modlitwy uczestniczył tylko prezydent z małżonką Ludmiłą.

Przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego Cerkwi prawosławnej wyjaśnił, że podczas takiej modlitwy, zwierzchnik Cerkwi prosi Boga o pomyślność dla kraju, armii i narodu, a także o błogosławieństwo dla nowego prezydenta Rosji.

Menu wielkiego przyjęcia – obiadu, przedstawiciel kremlowskiej administracji określił, jako "wariacje na temat rosyjskiej kuchni serwowane po europejsku" pisze http://www.rp.pl/artykul/29,871455.html. Z doniesień rosyjskich mediów wiadomo, że na zimno podawano przegrzebki z warzywnymi blinami i sosem z prawdziwków, roladę z pieczonej kaczki z rozmarynem i sosem dereniowym, wędzonego halibuta na liściach młodej sałaty oraz sałatkę z owoców morza z puree z awokado.

Na stołach pojawiły się jako dania gorące - smażone kraby kamczackie z ratatują i stek z jesiotra faszerowany warzywami w sosie szampańskim. Był też sok żurawinowy i cappuccino z mleka kokosowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Gerard Stenc^
  • Gerard Stenc^
  • 08.05.2012 07:53

Rasputin,dwa Putin,tri Putin,czetyry...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirek K
  • Mirek K
  • 07.05.2012 23:27

Szkoda że Putin nie zaprosił Czeczeńców - chciałbym widzieć jak się witają!

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
  • red
  • 07.05.2012 23:24

Gdyby nie telewizja, świat by nic nie widział, tak się odgrodzili od świata ze strachu!

Typowa w bizantyjskim stylu uroczystość!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja zaś przypomniałem sobie jak podobnie wystawnymi przyjęiami podejmowano Obamę podczas jego pierwszej podróży do Europy trzy lata temu, akurat tuż po wybuchu światowego kryzysu finansowego i związanym z tym początku pierwszych masowych zwolnień grupowych. Putin ucztował przynajmnie w okresie, gdy sytuację gospodarczą w Rosji udało się jako tako poprawić, powstrzymać wzrost bezrobocia, a nawet nieco je zmniejszyć itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla podniesienia świetności przyjęcia przydałaby się jakaś czeczeńska "przystawka", albo czeczeński "deser".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.