Facebook Google+ Twitter

Rosja. Proces dziewczyn z Pussy Riot za "Modlitwę o przepędzenie Putina"

Mikołaj Bierdiejew - wybitny rosyjski filozof, zwolennik nadziei powszechnego zbawienia mawiał, że demokracja bywa fantastyczna tylko w żywiole rewolucji. Czas historii pokazał tego dowody właśnie w Rosji, z wyjątkiem lat dzisiejszych.

W Moskwie rozpoczął się proces sądowy trzech członkiń rosyjskiego zespołu punkrockowego Pussy Riot, które prokuratura oskarżyła o "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną", za wykonanie 21 lutego 2012 roku w cerkwi prawosławnej pieśni przeciw prezydentowi Rosji, Władimirowi Putinowi. Pieśń nazwano w powszechnym obiegu "Modlitwą o przepędzenie Putina".

Proces dziewczyn z Pussy Riot

Zatrzymanym na początku marca i osadzonym w areszcie, młodym członkiniom zespołu Pussy Riot, grozi do siedmiu lat więzienia. Sąd jeszcze przed rozpoczęciem procesu przedłużył ich areszt do stycznia 2013 roku.

Młodziutkie artystki, traktowane jak terrorystki, objęte są szczególnym nadzorem milicji i sił bezpieczeństwa. W związku z procesem, w pobliżu budynku sądu zamknięto ruch uliczny i do pilnie strzeżonego przez milicję gmachu, przed którym protestowali zwolennicy i obrońcy artystek wpuszczono jedynie dziennikarzy.

Proces, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, transmitowany jest przez internet. Członkinie zespołu Pussy Riot, nie przyznały się do zarzucanego im czynu chuligaństwa, ale przeprosiły wszystkich, których ich koncert w cerkwi mógł obrazić i oświadczyły przed sądem, że są niewinne.

Na czas konwojowania na rozprawę, zostały skute kajdankami z milicjantkami. Przed gmachem sądu powitali je przyjaźnie zwolennicy, którzy skandowali: "Dziewczyny, jesteśmy z wami!" "Dziewczyny, jesteśmy z wami!" "Zwycięstwo!" "Zwycięstwo!"

Punkowa modlitwa w świątyni

Wesołe artystki zespołu Pussy Riot weszły w lutym do soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, naciągnęły na głowy kolorowe kominiarki, rozstawiły przed ołtarzem urządzenia nagłaśniające i wykonały utwór: "Bogurodzico przegoń Putina", który nazwały w języku młodzieżowym "Modlitwą punkową". Ochroniarze wyprowadzili artystki ze świątyni i wypuścili do domu.

Skandal wybuchł dopiero, gdy artystki Pussy Riot umieściły w internecie film ze swojego odważnego występu w soborze. Wtedy wśród wiernych prawosławnych oraz hierarchów podniosły się głosy oburzenia i ruszyła fala potępienia dziewczyn. Zostały oskarżone "o sprofanowanie świątyni, obrazę uczuć religijnych i szerzenie nienawiści".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Polak
 • Polak
 • 03.08.2012 17:22

5 lat by byla dobra kara , szacunek za szacunek. Sa inne miejsca na takie rzeczy , duzo ludzi moglo byc bardzo urazonym tym co zrobily. Na ulicy co innego ale w takich miejscach nalezy sie dobrze zachowywac lub nie wchodzic.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Henryk i Bogumił Do czego może doprowadzić ludzi mniemana dyktatura, a do czego mniemana demokracja? Obaj przedmówcy są tego nadzwyczaj wyrazistym przykładem. Ja jednak umiem myśleć wystarczająco niezależnie, mam wystarczająco dużo wiadomości szczegółowych i odwagi cywilnej, aby nie przejmować się mającą wszystkich obowiązywać jedynie słuszną opinią. Na Adenauera wylewano w naszym kraju za czasów, gdy rządził, jeden kubeł pomyjów po drugim. Wielkie milczenie jest po nich. Nixona przedstawiano jako nałogowego kłamcę, a nawet o wiele gorzej. Historia przyznała mu słuszność. Jak oceni Putina i jego czasy, tego nie wiem.

Staram się przedstawiać ich plusy i minusy. Jeśli komuś to nie odpowiada, to trudno. Jeśli ktoś chce mnie za to karać, aby narzucić wszystkim jedynie słuszny pogląd na czarno-biały świat, to ja tym zwyczajnie gardzę. Jeśli komuś nie podobają się wypowiedzi pewnego rabina, to niech ma pretensje do tegoż rabina, a nie do tych, którzy je podali dalej.

Wypadałoby zanim zacznie się pouczać innych, samemu najpierw trzymać się faktów. Fakty są zaś takie, że za podobne numery karze się również na Zachodzie, o czym już napisałem z odniesieniem do pewnych i sprawdzalnych źródeł:
link

Jeśli przedmówcy wolą czytać Szaniawskiego i Lucasa, ich broszka, ale mnie proszę za to nie winić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bogumił
 • Bogumił
 • 01.08.2012 12:50

W artykule w Gazecie Wyborczej w dn.31.07.2012, jest artykuł pt."Śpiewały o Putinie,odpowiedzą za bluźnierstwo".Nie było to wykonanie publiczne,lecz tylko nagranie do niemego klipu,,który potem po podłożeniu dżwięku umieściły w internecie. Być może te odważnie wypowiadające się dziewczyny,zrobiły ten sam błąd,co Chodorkowski.Nie przewidziały tego,że ich ojczyzna jeszcze nie jest na etapie zmian demokratycznych,że cerkiew wciąż współpracuje z rządem i cerkiew nie jest od rządu Rosji niezależna.Taka sytuacja ciągnie się od czasów carskich.Dziewczyny są oskarżone o bluźnerstwo,pomimo tego,że go nie było,nie przyznały się do winy na procesie ale przeprosiły prawosłosławnych,ktorzy byli tym występem dotknięci.Trzymane są w żelaznej klatce w więzieniu,tej samej ,co Chodorkowski i grozi im 7 lat więzienia. Pro- putinowskie komentarze obywatela Wasiluk a także jego artykuł popierający Iran,któremu rząd Putina dopomaga w budowaniu bomby atomowej,pt."Wpływowy rabin rozgrzeszył atak atomowy na Iran. Uderzmy pierwsi" świadczy o jego preferencjach co do kremlowskiej obecnej polityki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Henryk
 • Henryk
 • 31.07.2012 22:00

Jeszcze dodam,że nie ma potrzeby w Polsce już urządzania tego rodzaju manifestacji. Tam jednak one chyba nie robiły tego aby obrażać jakiś święty obraz czy uczucia religijne,chodziło o sprawę polityczną i zwrócenie na nią uwagi, Arcybiskupa Michalika,nawet niech Pan nie wspomina. Po pierwsze wspołpracował z ubekami i donosił. Przyznał się dopiero wtedy,gdy wyczuł,że będzie to w jego interesie. Poza tym,intelektualnie,to nie są wyżyny ani intelektu ani duchowości. Są w Polsce inne autorytety. Po prostu ,niski poziom.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Henryk
 • Henryk
 • 31.07.2012 21:43

@ Grzegorz Wasiluk Różnica jest taka wciąż,jak żadna pomiędzy carskimi i obecnymi czasami. Naród ma żyć w strachu. Nie byłoby tego występu,gdyby nie bunt tej młodzieży przeciwko rządom Putina,pewnego rodzaju rewolucja. Nie było w piosenkach obrazy uczuć religijnych,tylko wybuch emocji,sprzeciw. Czy za to wsadza się młodzież do więzienia,o nędzo panie pisarzu,tak Pan uważa,to w takim razie w Panu tego ducha wolności i polskiej odwagi nie było nigdy,gdyż Pan tego nawet zrozumieć nie potrafi,do czego ludzi dyktatura doprowadzić może,współczuję Panu takiej wypowiedzi pro- putinowskiej.A może to jakiś Pana krewny?

Komentarz został ukrytyrozwiń
katolikus
 • katolikus
 • 31.07.2012 17:35

Tu nawet nie chodzi o Putina.On jest na tyle inteligentny ze popisy zamaskowanych kukielek ma w d..ie.Porzadek musi byc,nie wolno obrazac czyichs religijnych uczuc.Sa pewne granice ,ktorych nie wolno przekraczac inaczej nastanie anarchia.W naszym kraju powinno byc podobnie.Wladza nie powinna przymykac oczu na niektore ekscesy wywolywane przez niektorych

Komentarz został ukrytyrozwiń

Różnica w stosunku do czasów carskich jest ogromna, bo wtedy jeszcze nikomu nie przychodziło do głowy, aby wejść do cerkwi i dokonywać tam obrazy uczuć religijnych ludzi prawosławnych. Zaś to zdanie o duchu wolności w naszym kraju ubawiło mnie do łez. Musi to na Rusi, a w Polsce jak kto chce? No to proszę popatrzeć na ulice i autostrady, ilu jest odważnych gotowych w imię wolności i zdrowego rozumu zlekceważyć durny przepis i wyłączyć reflektory w czasie jazdy w biały dzień, nawet w ostrym słońcu? Jeszcze jedno pytanko. Czy przedmówca napisałby tak o arcybiskupie Michaliku, gdyby urządzono podobny występ przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej? Ciekaw też jestem ile wtedy byłoby w naszym kraju tolerancji dla artystek tam w podobny sposób narzucających innym ludziom swój występ.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Henryk
 • Henryk
 • 31.07.2012 13:13

To świadczy tylko o tym,jak bardzo Putin jest niepewny swojej władzy i jak się boi jej utraty. Stosuje stare metody od czasów carskich stosowane. Te odważne młode dziewczyny,które miały odwagę publicznie wypowiedziedzieć opinię,bądź co bądź,większości społeczeństwa,mają być ciężko ukarane,gdyż nie lubią "cara". Ku przestrodze innych obywateli. Każdy pójdzie do więzienia,kto odważy się skrytykować władzę w Rosji lub postawę cerkwi,która tradycyjnie,od wieków powiązana była z tą władzą .Właśnie dlatego,że w Rosji ,cerkiew współpracuje z aktualną władzą,społeczeństwo nie ma ducha wolności i odwagi do tego stopnia,jak my Polacy mieliśmy do sprzeciwu wobec dyktatury. Społeczeństwo jest celowo zastraszane,są ofiary tego terroru. Nie wolno nic powiedzieć przeciwko Putinowi. Za to Chodorkowski w łagrze siedzi. Te dziewczyny powinny być obronione teraz przez patryjarchę cerkwi rosyjskiej. Jeżeli będą skazane,to tylko zaostrzy bunt społeczeństwa i niechęć przeciwko dyktaturze Putina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.