Facebook Google+ Twitter

Rosja prowadzi negocjacje z PKN Orlen ws. rafinerii w Możejkach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-10 22:23

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite oświadczyła, że Rosja prowadzi negocjacje z PKN Orlen w sprawie kupna rafinerii w Możejkach. Prezydent Grybauskaite powiedziała, że informację tę potwierdził premier Rosji Vładimir Putin podczas dzisiejszego spotlkania w Helsinkach.

Dalia Grybauslaite dodała, że od wyników tych negocjacji będzie zależało, czy Rosja wznowi dostawy ropy do litewskiej rafinerii. Rosja wstrzymała dostawy surowca ropociągiem „Przyjażń" w połowie 2006 roku. Wówczas Litwa oświadczyła, że jest to zemsta Rosji za to, że „Mażeikiu Nafta" nie dostała się w ręce rosyjskich spółek. Litewską rafinerię nabył polski Orlen.

Szef rosyjskiego rządu w dzisiejszej rozmowie z Grybauskaite zaproponował też zwiększenie dostaw gazu na Litwę na , jak to określił, „dobrych warunkach". Putin uważa, że po zamknięciu ignalińskiej elektrwowni jądrowej na początku b.r. zapotrzebowanie na gaz wzrośnie na Litwie co najmniej dwukrotnie.

Obecnie rosyjski gaz jest dostarcznay na Litwe na podstawie długoterminowych umów, które obowiązują do 2015 roku. W ubiegłym roku Litwa płaciła prawie 241 dolarów za tysiąc metrów sześciennych gazu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.