Facebook Google+ Twitter

Rosja przekazała Polsce 1300 kart dokumentów ze smoleńskiego śledztwa

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-06-21 12:51

Około 1300 kart rosyjskiego śledztwa ws. katastrofy pod Smoleńskiem dotarło do polskiej Prokuratury Generalnej pocztą dyplomatyczną z Rosji. Są to zeznania świadków, protokoły i dokumentacja fotograficzna z oględzin miejsca katastrofy Tu-154M, a także protokoły z identyfikacji ciał ofiar. Poinformował o tym rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk.

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej uzyskała opinię biegłego klimatologa, z której wynika, że otoczenie lotniska Siewiernyj w Smoleńsku posiada cechy sprzyjające tworzeniu się mgieł, a wpływa na to przede wszystkim urozmaicona powierzchnia terenu, duże uwilgotnienie, jak i układ dolin i obniżeń. W ocenie biegłego warunki meteorologiczne w Smoleńsku w godzinach porannych dnia 10 kwietnia br. charakteryzowały się bardzo gęstą mgłą, ograniczająca widzialność poziomą do 400-600 m oraz niską podstawą chmur warstwowych, wynoszącą około 100 m. Te cechy sprawiły, że warunki pogodowe były bardzo niesprzyjające dla bezpiecznego ruchu lotniczego.

Nadto, w związku z pojawiającymi się w mediach informacjami dotyczącymi niezabezpieczenia przez prokuraturę wszystkich telefonów komórkowych należących do ofiar katastrofy, Prokuratura Generalna informuje, że obecni na miejscu katastrofy w Smoleńsku prokuratorzy uzyskali i zabezpieczyli 122 nośniki danych, a mianowicie telefony komórkowe, aparaty fotograficzne i laptopy należące do ofiar katastrofy. Prokuratura przedmioty te przekazała biegłym do badań. Jak ustalono część telefonów komórkowych ofiar katastrofy strona rosyjska przekazała rodzinom podczas identyfikacji ciał, albowiem ujawniono je w odzieży ofiar, stąd telefony te nie zostały zabezpieczone przez polskich prokuratorów na miejscu katastrofy. Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie uzyskała już od rodzin ofiar 2 takie telefony komórkowe i również przekazała je do badań.

Mateusz Martyniuk
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Generalnej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.