Facebook Google+ Twitter

Rosja przodownikiem w produkcji kosmicznych śmieci

Rosjanie są posiadaczami skromniejszej liczebnie kosmicznej floty, aniżeli Stany Zjednoczone lub Chiny. Pozostają jednak bezkonkurencyjni w ilości wyprodukowanych śmieci jakie krążą na orbicie okołoziemskiej.

Ilustracja dająca wyobrażenie o rozmiarach zaśmiecenia orbity okołoziemskiej. bowshooter blog; licencja: CC3.0 / Fot. bowshooter blogPrzewaga w liczbach odnośnie panowania w przestrzeni kosmicznej jest po stronie Stanów Zjednoczonych. Zatem mówiąc o śmieciach pozostawianych w kosmosie można by wyciągnąć pochopny wniosek, iż to właśnie USA jest największym autorem niechlubnego wkładu do orbitującego śmietnika. Nic bardziej mylnego! Domniemanie takiej proporcjonalności nie ostało się wobec danych naukowców, które podaje Moscow_Times.

Naukowcy z Centralnego Naukowo-Badawczego Instytutu Budowy maszyn z podmoskiewskiego Korolewa przedstawili wyniki swoich badań. Wiadomo, że na orbicie okołoziemskiej krążą tysiące satelitów, ale w pełni funkcjonalna jest zaledwie część z nich. Jedna trzecia tego wysoce zaawansowanego technologicznie dobytku jest przynależna do bandery amerykańskiej. Stany Zjednoczone posiadają obecnie 371 satelitów i wyprzedzają w zestawieniu Chiny (113) i Rosję (111). Za to Rosjanie zdecydowanie przodują z ilością 6,125 obiektów zakwalifikowanych do najróżniejszego rodzaju kosmicznych śmieci, których są producentami. Amerykanie mogą przyznać się do 4,627 odpadów, a Chińczycy z liczbą 3,672 mogą uchodzić za czyściochów na wysokościach.

Szacunkową liczbę 20 tysięcy odpadów zawężono do 16,886 (stan na dzień 31 października 2013r.). Z tego 15,733 jest liczbą przeróżnych obiektów, a 1,153 to statki kosmiczne. 80 procent wszystkich śmieci krąży na niskiej okołoziemskiej orbicie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.