Facebook Google+ Twitter

Rosja: Reaktor atomowy na okręcie nie został uszkodzony

Sam okręt - w tym reaktor atomowy - nie został uszkodzony i samodzielnie płynie do bazy Prymorje na Dalekim Wschodzie Rosji. Towarzyszy mu łódź ratunkowa "Sajany". Ranni zostali już przetransportowani do szpitali. W wypadku na pokładzie rosyjskiego okrętu podwodnego zginęło ponad 20 osób, a 21 zostało rannych. Podczas prób nowej jednostki doszło do samoczynnego włączenia się systemu gaszenia statku.

 / Fot. http://www.rian.ru/incidents/20081109/154673723.html Do tragicznego wypadku doszło na Oceanie Spokojnym - donoszą rosyjskie media. Pożar wybuchł pożar w przedziale torpedowym. W owym czasie na pokładzie było 208 osób, z czego 81 to żołnierze, a pozostali to pracownicy firmy budującej okręt.

Prezydent Dmitrij Miedwiediew polecił ministrowi obrony dokładne zbadanie przyczyn awarii. W sprawie wszczęte zostało dochodzenie.

Według rosyjskich mediów chodzi prawdopodobnie o okręt atomowy K223, Podolsk, klasy kalmar (tak twierdzi w wypowiedzi dla serwisu Gazeta.pl Wojciech Łuczak, wydawca magazynu "Raport"), testowany ostatnio przez armię.

Portal internetowy Gazeta.Ru nie wyklucza, że awarii uległ okręt podwodny "Nierpa", zbudowany w Stoczni Amurskiej. Jednostka miała pod koniec roku wejść do służby, a incydent miał miejsce na Morzu Japońskim.

- Na eskortujący jednostkę okręt ratowniczy ewakuowano 21 rannych, z różnym stopniem napromieniowania - donosi rosyjska agencja Interfax powołując się na kpt. Igora Dygajło z dowództwa rosyjskiej Marynarki Wojennej.

W rejon tragedii udał się już rosyjski z-ca ministra obrony narodowej pułkownik Aleksander Kołmakow oraz
admirał Władimir Wysocki z Marynarki Wojennej. Cały wypadek wydarzył się najprawdopodobniej kilka dni temu (jedna z ofiar została już pochowana). Okręt nie został uszkodzony, a czujniki na łodzi nie wykazały skażenia radioaktywnego. Reaktory atomowe są sprawne.

***
Do najtragiczniejszego wydarzenia z udziałem rosyjskiej podwodnej łodzi z napędem atomowym doszło 12 sierpnia 2000 r., gdy na Morzu Barentsa zatonął rosyjski okręt "Kursk". Akcja ratownicza była przeprowadzona zbyt wolno i nieudolnie, a Kreml (prezydentem był obecny premier - Władimir Putin) chciał zablokować wszelkie informacje o wypadku. Na głębokości 107 metrów pod wodą zginęło wówczas 118 członków załogi.

3 lata później, także na Morzu Barentsa, zatonął okręt K 159 z 10 członami załogi na pokładzie (jedną z nich udało się uratować).

Informacje w języku rosyjskim.
I strona BBC
Kalendarium katastrof rosyjskich łodzi podwodnych

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

no a dzisiaj już podali, że to freon był winien
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,5899785,Zatrucie_freonem_przyczyna_smierci_20_osob_na_okrecie.html?skad=rss

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe czy stało to się "dziś" czy "kiedyś". Z Rosją to nigdy nie wiadomo....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.